Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala a Netanjahu si volali. Tématem byl i návrh hlavního prokurátora ICC

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) se v úterý telefonicky spojil s izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Fiala už o den dříve označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na Netanjahua za děsivý a absolutně nepřijatelný.

"Mluvili jsme o důsledcích včerejšího kontroverzního a nepochopitelného rozhodnutí prokurátora Mezinárodního trestního soudu, ale také o humanitární situaci v Gaze a obecně o aktuálním dění na Blízkém východě," uvedl Fiala na sociální síti X.

Premiér již v pondělí napsal, že návrh na vydání zatykače na Netanjahua je děsivý a zcela nepřijatelný. "Nesmíme zapomínat, že to byl Hamás, kdo v říjnu zaútočil na Izrael a zabil, zranil a unesl tisíce nevinných lidí. A právě tento zcela nevyprovokovaný teroristický útok vedl k současné válce v Gaze a utrpení civilistů v Gaze, Izraeli i v Libanonu," podotkl.

Hlavní prokurátor ICC Karim Khan v pondělí uvedl, že požádal soudce ICC o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta, ale i na vůdce palestinského militantního hnutí Hamas: Jahjá Sinwára, Muhammada Dajfa a Ismáí.

Podle zprávy agentur DPA a AFP Kahn argumentoval, že jsou důvody domnívat se, že nesou trestní odpovědnost za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

Trojice vůdců Hamasu by podle Khana měla být obviněna z vyhlazování, vraždy, braní rukojmí, znásilnění a sexuálního napadení ve vazbě. Netanjahu a Galant by měli být obviněni z vyhlazování a vyvolávání hladomoru jako způsobu vedení války včetně odmítnutí dodávek humanitární pomoci a úmyslného zaměření se na civilisty v konfliktu.

Témata:  Petr Fiala Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy