Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala chce kandidáta na prezidenta s šancí zvítězit nad populisty, nemusí být z ODS

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér a znovuzvolený předseda občanských demokratů Petr Fiala chce nalézt pro prezidentské volby silného kandidáta s šancí na vítězství nad populisty a radikály. Sám se nechystá opustit roli premiéra.

Na dotaz v debatě na serveru Blesk.cz uvedl, že na oznámení jména kandidáta je ještě čas. Odmítl spekulace, že by se o funkci sám ucházel s tím, že dostal velkou důvěru v loňských sněmovních volbách a chce se věnovat práci předsedy vlády.

O kandidátovi podle Fialy vede debatu jak ODS, tak koalice Spolu. "Netrvám na tom, že to bude kandidát z ODS," uvedl. Zdůraznil, že důležité je, aby šlo o silnou osobnost, jež bude mít reálnou šanci vyhrát, porazit populisty a radikály, kteří se budou o funkci hlavu státu ucházet rovněž.

Na víkendovém kongresu ODS Fiala uvedl, že výběr kandidáta potrvá ještě několik měsíců. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni podpořit stranickou nominaci i silnou nestranickou osobnost. Zdůraznil také, že důležité při výběru bude, aby na prezidenta mohli být občanští demokraté hrdí a občané se na něj mohli spolehnout.

Nástupce Miloše Zemana, kterému skončí počátkem příštího roku druhý mandát, budou Češi vybírat zřejmě brzy po Novém roce.

Témata:  Petr Fiala prezident ČR

Související

Aktuálně se děje

2. prosince 2025 11:27

První předpověď počasí na Vánoce: Teploty kolem nuly a otazníky ohledně sněhu

Letošní Vánoce už jsou na dohled, máme za sebou první adventní neděli. Meteorologové již o víkendu nastínili, jaká je pravděpodobnost toho, že v Česku bude o svátcích ležet sníh i v nížinách. V nejnovějším měsíčním výhledu pak naznačili, jaké počasí se kolem Štědrého dne očekává. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy