"Budu se snažit, aby to bylo viděno i rakouskou vládou," podotkl český premiér. Rakousko plánuje podat žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie proti rozhodnutí Evropské komise, které dočasně zařadilo jádro a zemní plyn mezi zelené investice.

Fiala dnes zopakoval, jak důležité pro Česko je, že Evropská komise schválila dočasné zařazení jádra a plynu mezi čisté zdroje energie. Komise v taxonomii vyšla vstříc zemím jako Francie, Polsko či Česko, které chtějí na jadernou energii a plyn sázet při odstavování elektráren či tepláren využívajících uhlí nebo ropu. "Česká republika bude mít možnost rozvíjet jadernou energii, je to důležité hlediska soběstačnosti a cenové udržitelnosti," konstatoval.

Úvodní den dvoudenního summitu se bude skládat z tematicky zaměřených kulatých stolů a pracovní večeře. Českého premiéra při jeho první bruselské cestě čeká kromě summitu s Afrikou a unijní debaty o ukrajinské krizi také schůzka s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou, s níž bude mluvit o přípravě českého předsednictví EU. Setká se též šéfkou Evropského parlamentu Robertou Metsolaovou. Dnes Fiala uvedl, že chce na summitu projednávat také téma energetiky.