Další politici vládních stran upozorňují na Michlovu vazbu na bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), kterému dělal poradce, nebo možný střet zájmů.

Fiala ČTK sdělil, že by si v zájmu českých občanů přál, aby Michlovo jmenování neznamenalo změnu cíle ČNB v podobě cenové stability. "Věřím, že centrální banka podnikne všechny kroky k tomu, aby inflace v ČR začala postupně klesat," doplnil.

Michlovy odlišné návrhy u některých posledních kroků ČNB v oblasti úrokových sazeb podle analytiků zatím kvůli poměrům uvnitř rady nebudou znamenat rychlou změnu politiky ČNB, dodal Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády. "Uvidíme, jak se situace bude vyvíjet dál," řekl. Zdůraznil, že banka je nezávislá.

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ČTK napsala, že Michl jako bývalý Babišův poradce z doby jeho působení na ministerstvu financí i v čele vlády nesmí mít za úkol zlevňování půjček Agrofertu, ale blaho země. Koncern Agrofert patří do Babišových svěřenských fondů. "Zásadní bude to, jaké další členy bankovní rady prezident do konce svého funkčního období ještě bude jmenovat, protože se rozhoduje ve sboru a pan Michl, ač guvernér, je jen jedním z nich," dodala.

Na konci června končí kromě nynějšího guvernéra Jiřího Rusnoka mandát viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, ale jmenovat místo nich i úplně nové členy rady.

Z pohledu Pirátů je Michl nešťastnou volbou, sdělil ČTK šéf strany a vicepremiér Ivan Bartoš. "Pochybnosti budí jeho blízký vztah s Andrejem Babišem, riziko střetu zájmů v souvislosti s vlastním podnikáním a velká míra nejistoty, kterou jeho nominace přináší," uvedl Bartoš. Michl kvůli členství v bankovní radě ČNB vložil svůj podíl v investičním fondu do svěřenského fondu. Odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

Místopředseda občanských demokratů a europoslanec Alexandr Vondra označil výběr Michla za nejhorší krok prezidenta Miloše Zemana za poslední rok. "Úder vládě, nahrávka Babišovi a hlavně jmenování někoho, kdo uvažuje jen transakčně, často v rozporu s dlouholetou tradicí a také ústavní povinností ČNB držet stabilitu měny," uvedl Vondra na twitteru. Předseda sněmovního hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS) sdělil ČTK, že v tuto chvíli nehodlá rozhodnutí prezidenta Zemana hodnotit.

Ekonom Lukáš Kovanda očekává, že kroky nového guvernéra povedou k menšímu zdražování hypoték v příštích měsících. Zároveň je třeba počítat se slabší korunou, uvedl v dnešním komentáři. Lidem se tak mohou prodražit dovolené nebo zdražit dovážené zboží.

Babiš: Michl patřil do rozumného křídla bankovní rady

Aleš Michl, kterého dnes prezident Miloš Zeman jmenoval guvernérem České národní banky (ČNB), patřil podle bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) do rozumného křídla bankovní rady. Předseda hnutí ANO to uvedl ve vyjádření, které má ČTK k dispozici. Je rád, že končí éra guvernéra Jiřího Rusnoka. Někteří politici vládních stran upozorňují na Michlovu vazbu právě na Babiše, kterému dělal poradce. Opoziční SPD od nového vedení ČNB očekává řešení inflace v ČR, sdělil ČTK předseda hnutí Tomio Okamura.

Michl ve funkci od července nahradí Rusnoka, kterému končí druhý mandát, a nemůže být znovu jmenován. Michl kvůli jmenování guvernérem ČNB předčasně ukončil první šestiletý mandát jako člen rady, kterým byl od prosince 2018. V ČNB tak bude do roku 2028. Michl není příznivcem současného cyklu zvyšování úrokových sazeb. Při dnešním jmenování uvedl, že na svém prvním zasedání bankovní rady v srpnu navrhne ponechání úrokových sazeb beze změny. Do konce června prezident musí určit ještě tři nové členy bankovní rady.

Babiš uvedl, že jde o prezidentovo rozhodnutí a on není člověk, který by měl výběr zásadně komentovat. "Celkově ale dlouhodobě říkám, že ČNB dělá politiku, která škodí ekonomice, škodí lidem a škodí hypotékám. V podstatě platí, že čím víc zvyšuje centrální banka sazby, tím je vyšší inflace," poznamenal. Mluví proto o Rusnokově drahotě.

"Pan Michl patřil do toho rozumného křídla, nicméně stále platí, že v bankovní radě bude jen jedním hlasem ze sedmi," dodal bývalý ministerský předseda. Michl byl v letech 2014 až 2018 externím ekonomickým poradcem ministerstva financí a později i Babiše se specializací na makroekonomickou analýzu a stabilizaci státního dluhu.

"Od nového vedení ČNB očekáváme řešení inflace v ČR a budeme ho hodnotit až podle výsledků," uvedl Okamura.

Michlovo jmenování guvernérem ČNB kritizoval na twitteru ředitel protikorupční organizace Transparency International ČR Ondřej Kopečný, a to kvůli tomu, že kvůli členství v bankovní radě ČNB vložil svůj podíl v investičním fondu do svěřenského fondu. "Podezření ze střetu zájmů ohrožuje důvěryhodnost celé ČNB," uvedl Kopečný. Michl odmítá, že by ve střetu zájmů byl.