Novelu, která od června zvýší důchody místo předpokládaných 1770 korun o 760 korun, v sobotu po několikadenních obstrukcích opozice schválila dolní komora, nyní ji k posouzení dostane Senát. O tom, zda novelu případně podepíše, nebo vrátí poslancům, bude už rozhodovat nový prezident Petr Pavel.

Někteří senátoři i z řad vládních stran už dali najevo možnou protiústavnost vzhledem k projednávání ve stavu legislativní nouze nebo kvůli retroaktivitě. Fiala chce senátorům vysvětlit, proč koalice přistoupila k takovému postupu. Stav legislativní nouze podle něj původně nechtěla, žádala však opozici pro zkrácení lhůt pro projednávání. Na to opozice nepřistoupila. Premiér nepočítá s tím, že by novela v horní komoře neprošla.

Pavel už dříve uvedl, že se k záležitosti vyjádří až po své inauguraci, jež se koná ve čtvrtek. Fiala dnes poznamenal, že mu Pavel při setkání sdělil své otázky či pochybnosti.

Novelu prosadila vládní koalice po rozsáhlých obstrukcích opozice, schůze trvala přes 97 hodin. Podle Fialy se s opozičními hnutími ANO a SPD nedalo domluvit, nerespektují se pravidla. Existuje souboj mezi demokratickými stranami a populisty a extremisty, kteří se nesmířili s výsledkem voleb a snaží se to přenést do Sněmovny tak, že zablokují legislativní proces a jednání dolní komory Parlamentu, řekl premiér.

Všechno je podle premiéra otázkou přiměřenosti. Koaliční většina ve Sněmovně musí mít šanci prosazovat vůli voličů, uvedl. Zároveň Fiala chápe, že je nutné hájit i práva opozice, aby měla možnost se vyjádřit. Sněmovna podle ministerského předsedy do jisté míry funguje na gentlemanských dohodách, k nimž by se mělo vrátit.

Sněmovna v pátek v noci zrušila své rozhodnutí omezit dobu pro řečníky s přednostním právem vystoupit. Součástí dohody poslaneckých frakcí bylo i to, že o míře valorizace důchodů se bude hlasovat v sobotu od 08:00. Opoziční poslanci se poté vzdali části úprav k novele. "Páteční noční jednání mě naplnilo opatrným optimismem, že i opozice si uvědomuje, že tímto ničeho nedosáhnou, že to není cesta," uvedl.

Fiala připomněl, že koaliční poslanci připravili úpravu sněmovního jednacího řádu, jež nyní dostaly opoziční kluby a na níž se bude hledat shoda.

reklama