Ukrajina téměř tři týdny čelí vojenskému útoku Ruska a ČR napadené zemi posílá vojenský materiál a přijímá statisíce uprchlíků před válkou.

"Vážím si podpory, kterou (Harrisová) vyjádřila České republice za naši pomoc a podporu Ukrajině a našemu postupu vůči Rusku," napsal Fiala. Harrisová ho ujistila, že USA a celé NATO jsou odhodlány bránit každý decimetr půdy členských států Severoatlantické aliance, uvedl. "Mluvili jsme také o dalších možnostech pomoci statečným Ukrajincům, na kterých se mohou naše země společně podílet," dodal.

Premiér se s Harrisovou shodl na tom, že vztahy ČR a USA jsou na výborné úrovni a obě země jsou připravené je nadále rozvíjet, napsal také Fiala.

Spojené státy i Evropská unie po ruském vpádu na Ukrajinu uvalily na Rusko sankce, které dopadají na jeho ekonomiku a představitele režimu vedeného prezidentem Vladimirem Putinem. Na Ukrajinu proudí humanitární pomoc, USA i evropské země dodávají ukrajinské armádě zbraně i munici. ČR zatím poskytla napadené zemi vojenský materiál za 725 milionů korun a ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v neděli uvedla, že další plánované dodávky budou za podobnou částku.

Před válkou z Ukrajiny uprchlo podle tamních úřadů již víc než 2,5 milionu lidí, do ČR od začátku ruské invaze zatím přicestovalo podle odhadů 220.000 Ukrajinců. Americký Kongres v minulém týdnu schválil balík podpory ve výši 13,6 miliardy dolarů (asi 307 miliard Kč) na humanitární, vojenskou a ekonomickou pomoc Ukrajině i spojencům USA v Evropě.