"Všichni výrobci deklarovali, že chápou situaci, že je potřeba najít rychlé řešení. Myslím si, že EU nebude mít žádný problém, že členské státy budou pro své občany zastropovávat energie," citovala později na svém twitterovém účtu generálního ředitele společnosti ČEZ Daniela Beneše televize Nova.

O energetice budou z iniciativy českého předsednictví v pátek jednat unijní ministři v Bruselu. Podle zákulisních informací čeká česká vláda s dalším postupem na národní úrovni na výsledek tohoto jednání, zvažuje mimořádné zasedání v pondělí. Premiér v pořadu televize CNN Prima News uvedl, že národní řešení drahých energií vláda představí příští týden.

Fiala na sociální síti napsal, že na úřad vlády svolal jednání s největšími výrobci elektřiny v Česku. "Výrobci si uvědomují, že současná situace může mít dalekosáhlé negativní dopady na ekonomiku, a spolupracují na přípravě modelu zastropování cen. Mluvili jsme také o návrzích výrobců, jak státu kompenzovat případnou pomoc s finančními zárukami, které potřebují pro své obchodování," uvedl předseda vlády.

O zastropování cen hovořil Fiala ve Strakově akademii také s dodavateli elektřiny a plynu, doplnil. "Diskusi jsme vedli také o zajištění dodávek plynu pro nadcházející topnou sezonu. Dodávky plynu dodavatelé zajištěné mají, ale stejně jako vláda vyzývají spotřebitele k potřebným úsporám energií," napsal Fiala.

Návrh připravený pro páteční mimořádné jednání ministrů energetiky členských zemí EU představila dnes předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. EK navrhuje zavést cenový strop na plyn dovážený z Ruska. Vedle toho unijní exekutiva počítá i s využitím neočekávaných zisků energetických firem na pomoc ohroženým spotřebitelům či s povinným omezením spotřeby elektřiny v nejvytíženějších hodinách.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) dnes ráno při jednání senátního výboru pro hospodářství řekl, že Česko se pokusí otázku možného zastropování cen plynu z Ruska z programu jednání vyjmout. Podle něj jde spíše o politický nástroj, nikoliv o řešení současné energetické krize v Evropě. V pátek chce jednat například o oddělení cen elektřiny a plynu, daňových změnách pro výrobce a distributory energií nebo o emisních povolenkách.