Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala: Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit mírovou cestou

Petr Fiala (ODS)
Petr Fiala (ODS)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Konflikt na Ukrajině je potřeba řešit diplomaticky a mírovou cestou. Novinářům to dnes v Mikulčicích na Hodonínsku řekl premiér Petr Fiala (ODS). Podle něj nelze ustupovat ruským hrozbám a je potřeba nepřipouštět formu vyhrožování a případné agrese.

Fiala také uvedl, že důležitý je postup vlády a vláda se jasně postavila za Ukrajinu. Reagoval tak na víkendová slova prezidenta Miloše Zemana, který nesdílí obavy z případné ruské agrese na Ukrajině a nynější napětí pokládá za válku slov.

Česká republika také darovala Ukrajině 4000 dělostřeleckých granátů asi za 37 milionů korun. K tomu Zeman uvedl, že by je místo darování prodal.

Podle Fialy je důležitý postoj vlády. "Pan prezident má na tu pomoc jiný názor, já jsem s ním o tom mluvil. Ale slova a činy české vlády jsou takové, jak je občan vidí. Vláda se jasně postavila na stranu mírového řešení, odmítáme hrozby Ruska a stojíme za Ukrajinou," řekl Fiala.

Podle premiéra nelze ustupovat ruským hrozbám. "Dosáhneme toho tak, že budeme jako západ, jako Evropská unie a NATO postupovat jednotně a odhodlaně a dáme najevo, že nepřipustíme žádnou formu vyhrožování a případné agrese a že to odmítáme," řekl Fiala.

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, čímž vyvolalo obavy Západu, že se připravuje na vojenskou akci na Ukrajině. Moskva odmítá náznaky, že má v plánu Ukrajinu napadnout. Tvrdí, že má obavy o vlastní bezpečnost. Od Spojených států a NATO žádá kromě jiného záruku, že aliance nepřijme Ukrajinu za člena, a nebude tak zvyšovat svoji přítomnost v blízkosti Ruska. Česká vláda stejně jako NATO či Spojené státy tento požadavek odmítá.

Představitelé členských zemí EU a NATO se v posledních dnech střídají na Ukrajině ve vysokém tempu. Dnes zahájil dvoudenní návštěvu Ukrajiny český ministr zahraničí Jan Lipavský. Na Donbas na východě Ukrajiny přicestoval se svými kolegy ze Slovenska a Rakouska Ivanem Korčokem a Alexanderem Schallenbergem. Lipavský chce svou cestou vyjádřit Ukrajině solidaritu a podpořit její územní celistvost.

Témata:  Petr Fiala Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 21:24

Kam se hrabe pomlázka? Nejpodivnější velikonoční zvyky z celého světa nahánějí hrůzu

Velikonoce jsou v našich končinách spojené především s koledou, barvením vajíček a pečením beránka. Pokud se však podíváme za hranice, zjistíme, že oslavy jara mohou nabývat podob, které nám připadají jako z jiného světa. Od krvavých rituálů přes kriminální romány až po házení nádobí z oken – zde jsou ty nejdivnější velikonoční zvyky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.