Fiala to dnes řekl televizi CNN Prima News. Komentoval i otázku volby nového prezidenta. Chtěl by, aby minimálně koalice Spolu navrhla společného kandidáta, který bude mít možnost oslovit širší vrstvy obyvatel.

Česko bude Evropské unii předsedat v druhé polovině letošního roku. Vláda ANO a ČSSD v srpnu navýšila rozpočet předsednictví o 200 milionů na 1,4 miliardy korun. Podle Fialy ale není jasné, zda vyčleněné peníze budou stačit. Vyjádřil pochybnosti i nad dostatečným personálním zajištěním. Ohledně podrobností k předsednictví požádal o trpělivost, vláda se jím podle něj bude nyní intenzivně zabývat. Nechtěl proto komentovat, zda se na Pražském hradě uskuteční velký summit prezidentů a premiérů zemí Evropské unie.

"Vidím předsednictví, které není dobře připraveno. Nemáme pravděpodobně ani dostatečnou personální kapacitu, nevím, jestli budou stačit finance, to budeme vědět v nejbližší době," poznamenal. Zda bude možné uspořádat třeba summit na Hradě nebo nějakou akci mimo Prahu, bude podle něj jasné v dalších týdnech. Poukázal na to, že je potřeba připravit viditelné akce, ale i pracovní jednání na úřednické úrovni. Potřeba je také připravit priority, aby bylo možné prosadit české zájmy, například v energetické politice.

V sobotu list Financial Times uveřejnil informaci, že Evropská komise (EK) navrhne zařadit jádro a zemní plyn mezi čisté zdroje energií, jak dlouhodobě Česká republika požaduje. Schvalovací proces podle Fialy ale ještě určitou dobu potrvá. Doufá, že EK v lednu návrh přijme, následně jej bude schvalovat Evropský parlament a další orgány. "Bude potřeba, aby ten výsledek byl takový, jaký ho chce mít Česká republika," poznamenal. Česko chce, aby jádro bylo mezi čistými zdroji energie a zemní plyn byl do této skupiny zařazen přechodně.

Z tzv. Green Dealu, který počítá s omezením vlivu Evropy na oteplování planety do roku 2050, není možné podle Fialy vystoupit. Dohodu označil za rámec a za cíl, ke kterému jsou nyní přijímána další rozhodnutí. "A tam je důležité, aby Česká republika měla jasnou pozici a dokázala prosadit věci, na kterých jí záleží," řekl. K odstoupení od Green Dealu vyzval prezident Miloš Zeman ve vánočním poselství. "Pokud se to nelíbilo panu prezidentovi, tak měl předcházejícího premiéra důrazně žádat, aby s něčím takovým nesouhlasil," poznamenal s tím, že Green Deal schválil Babiš.

Fiala se také vyjádřil ke zmrazení platů ústavních činitelů. Věří, že se vládní koalici návrh podaří v Parlamentu schválit tak, aby začal platit co nejdříve, ideálně od začátku února. Výše platů podle něj bude zmražena na loňské úrovni.

Okomentoval i otázku prezidentské volby, která se bude konat počátkem příštího roku. Fiala by chtěl, aby společného kandidáta navrhla minimálně koalice Spolu. Pokud podle něj bude kandidovat Babiš, bude proti němu potřeba postavit silného kandidáta, který má veřejnou zkušenost a který bude přijatelný pro širší skupiny lidí.