"Nemohu se vyjadřovat k tomu, jakou má pan ředitel bezpečnostní prověrku, protože tyto informace v nemám. Věřím tomu, že pan ministr vývoj situace pečlivě sleduje a nechává se informovat o pozadí celé kauzy (...) a že bude tu situaci odpovídajícím způsobem řešit," uvedl.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je ředitel Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Michal Stiborek podroben jedné z nejpřísnějších prověrek Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ).

Ministr to řekl dnes novinářům při svém příchodu na zasedání vlády. Situace ohledně Stiborkova úvěrového podnikání, která byla zveřejněna na serveru Seznam Zprávy, je momentálně prověřována ministerstvem. Válka vyjádřil zklamání nad etickým a morálním aspektem této situace, ale nevidí důvod k osobní diskuzi se Stiborkem.

Válka uvedl, že ředitel má jednu z nejpřísnějších prověrek od Národního bezpečnostního úřadu a takových ředitelů je podle něj skutečně málo. Michal Stiborek nastoupil do role ředitele IKEM v roce 2018. O rok později tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) požádal ředitele nemocnic pod správou ministerstva o bezpečnostní prověrku, kterou většina z nich absolvovala.

Podle Válka jsou prověrky mimořádně náročné a ne všichni ředitelé je úspěšně absolvovali. Některé dokonce musel odvolat. Prověrky hodnotí například původ majetku a způsob, jakým byl nabyt. Posuzuje, zda osoba zastávající funkci ředitele je v kontextu státní bezpečnosti v pořádku."

Podle Seznam Zprávy si Stiborek v posledních letech vydělal desítky milionů korun prostřednictvím poskytování půjček s vysokými úroky a s významnými smluvními pokutami. Zpráva také zdůrazňuje nejasnosti ohledně toho, odkud pochází 57 milionů korun na zahájení tohoto podnikání.