Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Fiala považuje za nutné zapojit do obnovy Ukrajiny české firmy

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Premiér Petr Fiala (ODS) považuje za nutné dělat vše pro to, aby se do poválečné rekonstrukce Ukrajiny mohly zapojit české firmy a další subjekty. Řekl to dnes novinářům před odletem na konferenci o obnově Ukrajiny ve švýcarském Luganu. Poválečná obnova země, kterou napadlo 24. února Rusko, podle něj bude úkolem pro všechny klíčové hráče z demokratického světa. O prioritách by měli rozhodovat sami Ukrajinci.

Česko bude nadále podporovat Ukrajinu dodávkami vojenského materiálu, opravami vojenské techniky i humanitární pomocí, řekl Fiala. Ukrajina patří také k prioritám předsednictví v Radě EU, které Česko převzalo v pátek.

Podle ministerského předsedy je nutné se na poválečnou obnovu Ukrajiny připravovat ještě před koncem konfliktu, aby následně bylo možné okamžitě pomáhat. "Pro Českou republiku je důležité, aby měla šanci se podílet na rekonstrukci Ukrajiny. Bude to i příležitost pro české firmy a další subjekty, budeme dělat vše pro to, aby české firmy byly do toho zapojeny," doplnil.

Poválečná obnova podle Fialy není úkolem pro jednu zemi ani jen pro EU, ale pro všechny klíčové hráče z demokratického světa, například Spojené státy, Kanadu či Austrálii. "Budou do toho muset být zapojeny také velké mezinárodní společnosti a banky," dodal.

"Jak to bude vypadat, co budou priority a klíčové věci, o tom by měli rozhodovat sami Ukrajinci," míní premiér. Považuje proto za důležité, že se konference v Luganu zúčastní ukrajinský premiér Denys Šmyhal, s nímž má Fiala v plánu bilaterální jednání, stejně jako s litevskou premiérkou Ingridou Šimonytéovou a švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem.

Z hor na pomezí Švýcarska a Itálie se Fiala v úterý přesune do francouzského Štrasburku, kde bude o předsednictví mluvit ve středečním projevu k Evropskému parlamentu.

Témata:  Ukrajina firmy Petr Fiala

Související

Aktuálně se děje

12. února 2026 21:16

Češi nestačili na favorizovanou Kanadu. Góly inkasoval jenom Dostál

Na letošních zimních olympijských hrách v Miláně se ve čtvrtek poprvé představili v rámci hokejového turnaje nabitého hvězdami kanadsko-americké NHL i čeští hokejisté. A za prvního soupeře nemohli mít asi těžšího protivníka. Byla jím hvězdně nabitá Kanada a už od úvodního vhazování bylo znát, že svěřence kouče Radima Rulíka čeká fyzicky náročný zápas. Přestože první třetina z českého pohledu vypadala ještě slibně, od jejího závěru už to byla postupem času právě kolébka hokeje, která čím dál více dominovala a dospěla tak k jasnému vítězství a výsledku 0:5. V závěru si už hrála s českým týmem jako kočka s myší a Čechům tak nezbývalo nic jiného, než tento duel hodit za hlavu a začít se připravovat na Francii.

Zdroj: David Holub

Další zprávy

Petr Pavel

Společně za Ukrajinu. Lidé se v Praze opět sejdou na podporu napadené země

Prezident Petr Pavel, bývalý hokejový brankář Dominik Hašek, filmařka Agnieszka Holland, to jsou někteří ze zástupců českých a evropských veřejných osobností, které vystoupí 21. února od 15 hodin na pražském Staroměstském náměstí na shromáždění Společně za Ukrajinu. Na podporu země ve válce a spravedlivého míru vystoupí také matky Čechů, kteří padli v boji za svobodu Ukrajiny, zástupci a zástupkyně ukrajinské občanské společnosti i dětský pěvecký sbor. V minulých letech se ho zúčastnily desítky tisíc lidí a patřilo mezi největší na světě.