Premiér řekl, že představitelé českého státu jsou ohledně sankcí v kontaktu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským neustále. O sankcích a dalších formách podpory Ukrajiny jednali i na pondělním setkání v Kyjevě. "Víme, že sankce fungují, je nepochybně potřeba v nich pokračovat, Rusko je potřeba dostávat do stále větší izolace," řekl Fiala.

Evropská unie před necelým měsícem přijala celkově osmý sankční balík proti Rusku. Součástí poslední dohody je i zavedení cenového stropu na ropu přepravovanou z Ruska do třetích zemí po moři. Rozšiřuje se také zákaz dovozu ruské oceli, dřeva či cigaret. Seznam potrestaných činitelů a subjektů se rozšířil o 37 jmen na celkových 1351.

Podle Fialy je při zvažování dalších sankcí potřeba napřít pozornost na roli Běloruska. "Určité sankce vůči Bělorusku už jsou, není možné, aby se přidávalo k ruské politice, nebo Rusko mělo příležitost unikat z dopadu sankcí prostřednictvím státu, jako je Bělorusko," uvedl. Diskuse o sankcích v EU podle něj není u konce a vzhledem k porušování mezinárodních dohod ze strany Ruska je nutné zvažovat, zda nynější podoba sankcí dostačuje.

Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti) k sankcím vůči Bělorusku doplnil, že tamní ekonomika je s ruskou velmi propojená. "Útoky na Ukrajinu navíc probíhají i z běloruského vzdušného prostoru," uvedl. Připomněl i to, že česká vláda podniká také konkrétní opatření, jak pomáhat konkrétním lidem, třeba běloruským studentům v mezinárodních stipendijních programech.