"Vzhledem k tomu, ze předseda vlády ocenil především příslušníky bezpečnostních složek, musíme zachovat jejich anonymitu," napsala ČTK vedoucí úřadu vlády Jana Kotalíková. "Z řad státních zaměstnanců, jejichž jména lze zveřejnit, se jedná o poradce pana premiéra Tomáše Pojara a ředitele odboru komunikace úřadu vlády Václava Smolku, kteří s panem premiérem absolvovali cestu do válečného Kyjeva," dodala.

Fiala byl v Kyjevě v polovině března spolu se svými polskými a slovinskými protějšky Mateuszem Morawieckým a Janezem Janšou. Cesta se uskutečnila zhruba tři týdny po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.„

"Všem oceněným bych chtěl poděkovat za mimořádné nasazení při zajišťování bezpečnosti a naplňování zahraniční politiky České republiky," citoval úřad vlády Fialu v tiskové zprávě. Možnost oceňování zásluh a výjimečného přínosu pro stát by chtěl, jak sdělil, využívat pravidelně.

Pamětní medaile Karla Kramáře pojmenovaná po prvním československém předsedovi vlády je nejvyšší ocenění udělované premiérem. Vznikla v roce 2008 při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády.