Fiala vyrazí do Asie v sobotu 15. dubna večer, poslední část návštěvy v Uzbekistánu je v plánu 25. dubna. "Navštívíme země, které mají zájem o spolupráci s ČR. Naše firmy tam mají dobrý zvuk, naše země tam má dobrý zvuk," uvedl premiér. Státy, do kterých zamíří, mohou podle něj vytvářet protiváhu proti čínské dominanci, které se musí ČR i celá Evropa zbavovat. Cesta tak má pomoci hledat alternativní trhy. "Někde budeme podepisovat i konkrétní kontrakty," dodal Fiala

Program návštěvy začne v pondělí v Manile, kde bude Fiala jednat s filipínským prezidentem Ferdinandem Marcosem. Hovořit budou o rozvoji bilaterálních vztahů a možnosti prohloubení ekonomické a obranně-průmyslové spolupráce. Fiala se zúčastní i podnikatelského fóra.

V úterý 18. dubna po přesunu do Jakarty bude Fiala jednat s indonéským prezidentem Jokem Widodem, na programu jsou také státní večeře či setkání s českými krajany. Podle úřadu vlády je základem spolupráce ČR a Indonésie obchod, potenciál pro rozvoj je v oblasti obrany, zdravotnictví, ochrany životního prostředí či dopravy. Země v džungli na východě Bornea staví nové hlavní město Nusantara, Strakova akademie zdůraznila, že to znamená příležitost i pro české firmy.

V Singapuru se ve čtvrtek Fiala podobně jako bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) v roce 2019 setká s prezidentkou Halimah Yacobovou a s předsedou vlády Lee Hsien Loongem. Jednání se budou týkat kybernetické bezpečnosti, digitalizace, nových technologií či umělé inteligence. "Cílem je také posílit naši bilaterální spolupráci v oblasti obchodu, start-upů či investic a podpořit investice tamních firem v ČR," uvedl úřad vlády.

V pátek a sobotu bude Fiala ve Vietnamu, kde mimo jiné zahájí česko-vietnamské podnikatelské fórum. Přijme ho premiér Pham Minh Chinh i prezident Vo Van Thuong. Jednat budou o obchodní a ekonomické spolupráci včetně obranného průmyslu, podpoře cestovního ruchu či kulturní spolupráci. Fiala se zúčastní i poklepání základního kamene výrobního závodu Škody Auto a Thanh Cong Motor v provincii Quang Ninh.

V pondělí 24. dubna bude v Kazachstánu Fiala mluvit s premiérem Alichanem Smajlovem a prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Hlavními tématy budou energetika, doprava, obranná a obranně-průmyslová spolupráce a možný podíl českých firem na modernizaci průmyslu v Kazachstánu. Také v Kazachstánu navštíví Fiala podnikatelské fórum.

Poslední zastávkou cesty bude Taškent, kde Fialu v úterý 25. dubna přijmou předseda vlády Abdulla Aripov a prezident Šavkat Mirzijojev. "Cílem návštěvy je mimo jiné posílení spolupráce v oblastech energetiky a dopravy, oživení všestranných vztahů a podpora významných obchodních zájmů, které české firmy v Uzbekistánu mají," uvedla Strakova akademie.

reklama