Olympijské hry se budou konat od 4. do 20. února, některé západní země v čele s USA oznámily jejich diplomatický bojkot kvůli porušování lidských práv v Číně.

Fiala jednal s Kejvalem a místopředsedou ČOV Liborem Varhaníkem dnes dopoledne. "Potvrdil jsem, že na olympiádu v Pekingu nepojedu já, ani nikdo jiný z vlády. Česká republika se tak připojí k většině zemí v EU a USA, které zástupce na olympiádu nevyšlou. Našim sportovcům přeji hodně úspěchů," sdělil ČTK Fiala.

Ministerstvo zahraničí ve středu na dotaz ČTK uvedlo, že olympijských her se nezúčastní nikdo z vládních politiků. O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance, zatím nebylo rozhodnuto, uvedla mluvčí české diplomacie Lenka Do.

Kejval postoj vlády akceptoval. "Pana premiéra jsem informoval o zajištění příprav a bezpečné dopravy českých sportovců na zimní olympijské hry v Pekingu. Vzal jsem na vědomí jeho rozhodnutí osobně se her neúčastnit, ale domluvili jsme způsob, jak se může on-line spojit s naší výpravou. Popřál nám mnoho zdaru a úspěchů, za což jsem mu poděkoval, když ještě připravuje osobní podpůrný vzkaz přímo sportovcům. Během hodinové schůzky jsme mluvili i o další spolupráci nové vlády a Českého olympijského výboru," popsal ČTK obsah schůzky Kejval.

Některé západní země už dříve uvedly, že oproti zvyklostem na olympiádu nevyšlou žádné vládní představitele. Ke Spojeným státům se přidaly Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko nebo Dánsko. Diplomatický bojkot zdůvodňují porušováním lidských práv v Číně, mimo jiné v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Fiala na začátku prosince řekl, že diplomatický bojkot olympiády ze strany USA je v pořádku. Předpokládal, že o českém postoji rozhodne celá vláda.

Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily dříve vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) poté telefonicky Tomšíka požádal, aby se dalších takových výroků zdržel.

K olympijským hrám v Pekingu má kritický postoj také český Senát. Zopakoval ho v pondělí, kdy někteří senátoři při setkání v horní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu olympiády.