reklama

Jde o firmu New Rock Bits z Turnova, jejíž jednatelkou je Irina Iščuková. Úřady po prvním pokusu informovaly společnost, že k exportu těchto dílů z EU je třeba mít povolení. "Obviněným je kladen za vinu až druhý pokus o vývoz přes slovinský Koper. To již obvinění věděli, že bez platného povolení je vývoz takového zboží nemožný," řekl Jiří Zemek z brněnského krajského státního zastupitelství pro Deník N.

Zemek zdůraznil, že ministerstvo průmyslu a obchodu v prosinci 2018 zaslalo upozornění o nutnosti zažádat o individuální vývozní povolení. "O povolení požádala, na rozhodnutí však nepočkala a pokusila se zboží vyvézt," dodal.

Úřady vyhodnotily, že zboží mohlo být použito pro činnosti spojené s vývojem, výrobou, údržbou či provozem jaderných zbraní. Jednatelce Iščukové hrozí za pokus o porušení předpisů až osm let vězení. Kauza se bude řešit u brněnského krajského soudu.

NRB chtěla vyvézt speciální vrtné hlavice s tím, že mají sloužit k hledání podzemní vody. Kolem Vánoc v roce 2018 vrátili první zásilku němečtí celníci. Firmu pak kontaktovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Na začátku následujícího roku přesto došlo na další pokus o export přes přístav ve Slovinsku. Celníci opět zasáhli a případ nahlásili českým úřadům.

Většinu ve společnosti vlastní Jelena Iščuková, čtvrtinový podíl drží Ukrajinec Serhij Podriezov. Firma ani její jednatelka nevyužily možnosti se k celé záležitosti vyjádřit.