reklama

Podle něj prověřování bude trvat několik měsíců, než bude možné dospět k relevantním závěrům. Ministr zdůraznil, že i když vnitřní kontrola policejního prezidia odhalila nedostatky v krizové komunikaci a ve využívání analytických nástrojů, zásah policie byl podle ní profesionální a v souladu s předpisy.

Kvůli zásahu na univerzitě se objevila kritika, že policie situaci podcenila. Policie dostala informaci, že mladík odešel do Prahy s úmyslem spáchat sebevraždu, a po přibližně 25 minutách nalezla jeho mrtvého otce. Poté začala pátrat po synovi a zjistila, že má přednášku na FF UK. Evakuovala tedy tamní objekt, ale střelba byla nahlášena z nedaleké hlavní budovy. Muž v budově zabil 14 lidí a zranil dalších 25, poté spáchal sebevraždu.

Podle Rakušana je třeba s definitivním hodnocením zásahu vyčkat na závěry inspekce. S tím souhlasil i bývalý ministr vnitra Martin Pecina. Nedostatky ale zmínil například v případě balistické ochrany hasičů, kterou dosud nemají k dispozici. Podle Rakušana ale zranění čekali na ošetření nejvýše 12 minut. Připravuje se také bezpečnostní opatření, která zahrnují nejen opatření na vysokých školách, ale například i vybavení policistů a hasičů. Na tyto účely bude potřeba zhruba tři miliardy korun.

Zástupci Úřadu vnitřní kontroly policejního prezidia konstatovali, že postup policistů byl rychlý a profesionální. Hodnotili jak postup během samotného zásahu, tak i při předchozím pátrání po podezřelém. Úřad doporučil zlepšit krizovou komunikaci s představiteli institucí, kde by se podobný útok mohl příště stát. Během pátrání po studentovi kvůli jeho možným sebevražedným úmyslům totiž neinformovali vedení fakulty, ale jen přítomné zaměstnance školy.