Při loňském červnovém zákroku v Teplicích, po němž zemřel Rom, policisté nespáchali trestný čin. V tiskové zprávě to dnes uvedla Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), která případ prošetřovala. Podle inspekce se neprokázalo, že by zákrok s úmrtím muže souvisel, příčinou smrti muže bylo podle znaleckého posudku selhání srdce při intoxikaci pervitinem.
"Šetřením bylo zjištěno, že služební zákrok proti muži byl proveden standardním způsobem, za použití zákonných donucovacích prostředků, jejichž použití nemělo prokázanou příčinnou souvislost s následným úmrtím," uvedla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.
Policisté v Teplicích zasahovali loni v polovině června kvůli potyčce dvou mužů, kteří poškozovali cizí auta. Šestačtyřicetiletý muž zemřel v sanitce poté, co proti němu policisté použili donucovací prostředky. Z amatérského videozáznamu je patrné, že policisté při zatýkání několik minut klečeli muži na krku.
Policie od začátku vinu na mužově úmrtí odmítala. Uvedla, že muž byl vůči policistům agresivní, napadl je, a proto použili donucovací prostředky. Poté přivolali sanitku, v níž záchranáři zahájili resuscitaci. Zhruba o 15 minut později lékař v nemocnici konstatoval mužovu smrt.
GIBS už loni v létě uvedla, že nespatřuje v jednání policistů trestný čin, případ však i nadále prošetřovala. "Šetření probíhalo nadále a bylo ukončeno s výsledkem, že nebylo zjištěno, že by v souvislosti s provedením zákroku došlo ke spáchání trestného činu nebo jiného protiprávního jednání zasahujícími policisty," uvedla Nguyenová.
Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková loni v prosinci v průběžné zprávě o šetření uvedla, že zasahující policisté včas nezavolali muži záchrannou službu, ačkoli nutnost lékařského ošetření byla podle ní od počátku zjevná. Nikdo z policistů také podle Šimůnkové nemonitoroval zdravotní stav muže, vůči kterému zákrok směřoval. Včas se tak nezjistilo, že přestal vykazovat známky života.
Inspekce však podle Nguyenové nezjistila, že by prodleva při volání zdravotníků nastala. Podle mluvčí policisté se zajištěným mužem do příjezdu zdravotníků verbálně komunikovali, což je patrné i na části videozáznamů.
Šimůnková kritizovala i to, že policisté muži nesejmuli pouta z rukou a nezahájili okamžitou resuscitaci vlastními silami. "Pouta byla muži sejmuta v sanitním voze až na žádost záchranářky, a to v době, kdy konstatovala kolaps. Do té doby hrozilo stále nebezpečí, že jmenovaný může pokračovat v sebepoškozování, napadání policistů nebo záchranářů," uvedla však Nguyenová.
Příčinou smrti muže bylo podle znaleckého posudku selhání srdce po požití pervitinu. Závažné poškození buněk srdeční svaloviny nastalo ještě před příjezdem policejní hlídky na místo, doplnila inspekce. "K selhání srdeční funkce by v daném případě došlo i bez pokusu omezit agresivitu muže. Čili smrt nastala v přímé příčinné souvislosti s intoxikací pervitinem, a nikoliv jednáním zakročujících policistů," dodala Nguyenová.
Po úmrtí muže se konalo několik demonstrací, důkladné vyšetření události žádala řada českých i zahraničních organizací. Proti policejnímu zákroku v Teplicích protestovali i lidé před českým velvyslanectvím v rumunském hlavním městě Bukurešti, členové romské komunity v Kosovu uspořádali protestní pochod k českému velvyslanectví v Prištině.
Témata: Policie ČR, smrt muže v Teplicích po policejním zákroku , Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)
Související
16. ledna 2025 13:19
16. ledna 2025 8:33
15. ledna 2025 5:25
14. ledna 2025 20:53
14. ledna 2025 12:11