Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hádka kvůli uprchlíkům: Klaus mladší a ODS na kordy, padla slova o prasárničce

Jana Černochová
Jana Černochová
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Mezi poslanci Trikolory a ODS vypukla pořádná slovní přestřelka. Důvodem je tzv. institut strpění cizince. Podle Václava Klause mladšího jeho bývalí kolegové toto téma "zamázli" a nechtěli se o něm ve Sněmovně bavit. Jenže podle Jany Černochové (ODS) je to poněkud jinak.

Ministerstvo vnitra plánuje zpřísnit udělování azylu. V novele azylového zákona, kterou zaslalo do připomínek, navrhuje dva nové důvody pro neudělení mezinárodní ochrany - spáchání zvlášť závažného zločinu a ohrožení bezpečnosti státu.

Lidé, kteří z těchto důvodů nedostanou status uprchlíka, ale nemohou se vrátit domů kvůli pronásledování a ohrožení ve své vlasti, budou moci podle návrhu využít takzvaný institut strpění. Poté, co si odpykají trest, nebudou vyhoštěni až do doby, než se situace v jejich zemi změní.

Podle ředitelky odboru azylové a migrační politiky Pavly Novotné tak Česko reaguje na květnový rozsudek Soudního dvora Evropské unie, na který se český Nejvyšší správní soud obrátil kvůli řízení s recidivistou z Čečenska. Nebyl si jistý, zda odebrání mezinárodní ochrany v případě spáchání zločinu je v souladu s Ženevskou úmluvou o uprchlících.

Václav Klaus mladší se naštval na své bývalé kolegy z ODS. Důvodem je právě tzv. institut strpění cizince. Podle něj o této otázce nechtěla většina poslanců, včetně občanských demokratů, vůbec mluvit. Kromě poslanců Trikolory o problému chtěli jednat všichni poslanci SPD a několik poslanců hnutí ANO, KSČM, KDU-ČSL či TOP 09.

„Nenecháme tuto legislativu jen tak (nově se musí strpět i azylant – kriminálník). Věc si již převzali naši odborní experti JUDr. Suchý (spravedlnost) a plk. Dlouhý (vnitro) a že nám to včera vláda + ODS (tedy s čestnou výjimkou poslanců Skopečka a Munzara) s Piráty zamázli, je jen začátek.“ zlobí se.

Reakce na sebe ale nenechala dlouho čekat. Poslankyně ODS a bývalá Klausova kolegyně Jana Černochová. „Buď poslanci - Klaus a Majerová Zahradníková zatím nepochopili, KDY začíná v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky tzv. legislativní proces, nebo úmyslně šíří paniku a hysterii podle hesla: 'Každá neférová prasárnička a lež je nám teď dobrá',“ rýpnula si do bývalých spolustraníků. 

Pravda je ale podle ní poněkud jiná, než tvrdí Václav Klaus mladší. !Poslanci ODS a dalších stran pouze nepodpořili zařazení bodu na program s pracovním názvem “Povídání si se Zuzkou a s Vaškem” o návrhu zákona, který ještě ani neprošel meziresortem a nebyl do Poslanecké sněmovny tedy ještě vůbec předložen!“ upozorňuje.

Podle ní jde o jasnou podpásovku. „Ale výše jmenovaní geniové už teď moc dobře vědí, co v zákoně cca za půl roku bude a hlasitě to kritizují. Posuďte sami - povídat si na plénu Sněmovny o nefinálním návrhu, který ještě ani neprošel meziresortním připomínkovým řízením a vůbec není na pořadu dne, je absolutní nesmysl a nedělá se to. Vypořádání meziresortních připomínek na Ministerstvu vnitra proběhne až v listopadu a budoucí návrh (ten, který se bude opravdu předkládat Poslanecké sněmovně) může do té doby doznat miliardy změn. V Poslanecké sněmovně tedy zatím ŽÁDNÝ návrh neleží a nebylo vůbec o čem hlasovat!“ vysvětluje Černochová.

Ujišťuje také, že až věci poslanci ODS dostanou na stůl, samozřejmě se tím budou aktivně zabývat třeba v Bezpečnostním výboru. „Rozhodně nedovolíme žádné rozvolnění azylového zákona! Šíření fámy, že ODS hlasováním podporuje azylanty - kriminálníky, je od Trikolory obrovská prasárna, které se tady nedopouští ani SPD,“ vzkázala Klausovi Černochová.

Témata:  Václav Klaus ml. ODS Jana Černochová Trikolóra - hnutí občanů

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy