Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hamáček odsoudil demonstranty, zásah policie ocenil

Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Jan Hamáček v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) odsoudil chování účastníků nedělních demonstrací proti vládním koronavirovým opatřením. Mrzí ho, že se k nim propůjčují i poslanci, řekl dnes novinářům s odkazem na spoluorganizátora Lubomíra Volného (dříve SPD), kterého po demonstraci na pražském Václavském náměstí zadržela policie. Hamáček počínání policistů ocenil.

Protesty pořádaly v neděli iniciativy My společně a Chcípl PES, akce na Václavském a Staroměstském náměstí byly obě brzy rozpuštěny. Policisté zajistili 52 lidí kvůli přestupkům a dva demonstranty pro podezření ze spáchání trestného činu. Další zhruba tři stovky lidí oznámí policie správním orgánům kvůli nerespektování vládních nařízení

Hamáček uvedl, že policii děkuje za profesionální přístup proti hrstce nezodpovědných lidí, kteří svým chováním ohrožují zdraví všech. "Ty lidi nechápu, co se tam dělo, to bylo daleko za hranou. Mrzí mě, že se k tomu propůjčují i poslanci Parlamentu. Ale bohužel, doba je taková," uvedl. Je rád, že policie zasáhla.

Zadržení Volného se podle něj odehrálo podle předpisů. "Ani ústavní činitel nemůže kašlat na zákony. Takže byl zajištěn v souladu se zákonem o policii. Prostě ani to, že má někdo poslaneckou imunitu, mu neumožňuje pokračovat v protiprávním jednání a nerespektovat výzvu policie," řekl Hamáček. Účastníci demonstrace by se podle něj měli stydět. "Nic jiného s k tomu říct nedá," konstatoval.

Témata:  Jan Hamáček demonstrace

Související

Aktuálně se děje

10:08

Michal David nechtěně v centru dění. Na plese na Kanárech se strhla mela

Michal David se nechtěně ocitl v centru dění během mely, která se strhla na plese na Kanárech. Nikdo z aktérů nechce z incidentu dělat velkou věc, jen jeden ostatně prozradil jakékoliv podrobnosti. Co se tedy stalo?  

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Slintavka a kulhavka: Na obě nemoci existuje očkování, proč je v EU zakázané?

V Evropské unii je vakcinace proti slintavce a kulhavce již více než třicet let zakázána. Toto vysoce nakažlivé virové onemocnění postihuje skot, prasata, ovce a další sudokopytníky a jeho šíření představuje značné riziko pro zemědělství i obchod. Přestože vakcíny proti tomuto viru existují, EU se rozhodla upřednostnit jiný přístup k ochraně hospodářských zvířat. Hlavní důvody tohoto rozhodnutí souvisejí s proměnlivostí viru, diagnostickými problémy i ekonomickými důsledky vakcinace.