Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hanušovice spláchla povodeň během 10 minut. Nařízeny evakuace částí Krnova a Českého Těšína

Hanušovice na Šumpersku zasáhla povodňová vlna
Hanušovice na Šumpersku zasáhla povodňová vlna
Foto: Facebook Hanušovice

V neděli dopoledne zasáhla Hanušovice na Šumpersku povodňová vlna, která zaplavila město tak rychle, že většina obyvatel nestihla evakuaci a zůstala v domech. Voda se zvedla během deseti minut a hladina řeky Moravy stoupla přibližně o metr. Vedení obce nyní zakázalo další evakuaci kvůli nebezpečné situaci pro obyvatele i záchranáře.

„Jsme odříznuti od světa, celé město je pod vodou. Většina lidí zůstala uvězněna ve svých domech. Během deseti minut se voda zvedla snad o metr, což nikdo nečekal," popsal starosta Marek Kostka (Generace Y).

„Hladina Moravy ráno klesla, takže jsme začali evakuovat sídliště Holba kvůli protržené hrázi, ale odtamtud jsme téměř nestihli utéct. Mezitím se protrhla hlavní hráz podél Hanušovic a voda zaplavila celé město," dodal pro Novinky.

Obyvatelům doporučuje zůstat ve vyšších patrech domů a vyčkat na další pokyny.

„Hanušovicemi se přehnala povodňová vlna. Morava prudce vystoupala během deseti minut 
 Došlo k nejčernějšímu scénáři a bohužel se protrhla protipovodňová hráz. Ulice Sportovní je pod vodou stejně jako další části města v blízkosti Moravy. V terénu jsou všechny složky integrovaného záchranného systému,“ informovalo město na svých facebookových stránkách.

V Krnově nařídila radnice evakuaci Dolního Kostelce a dalších 13 ulic, což se dotklo přibližně 1000 lidí. Situace odpovídá povodním z roku 1997 a podle prognóz se má ještě zhoršit.

Evakuace proběhla také v Českém Těšíně na Karvinsku, kde se po poklesu hladiny řeky Olše lidé již mohou vracet domů. 

Témata:  povodně září 2024 Olomoucký kraj Jihomoravský kraj

Související

Aktuálně se děje

11. srpna 2025 17:55

Dnes v noci ozáří oblohu Perseidy. Jak a kde je sledovat?

Už dnes nás čeká jeden z nejpůsobivějších nebeských úkazů roku, meteorický roj Perseid, který dosáhne svého vrcholu v noci z 11. na 12. a z 12. na 13. srpna. Tyto „padající hvězdy“, jak se jim často přezdívá, jsou známé svou jasností a rychlostí. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační fotografie.

Komentář

Počasí udělalo čáru přes rozpočet. Koupaliště počítají ztráty, červenec zklamal

Letní sezóna 2025 začala slibně. Červen přinesl teplo, plná lehátka a spokojené provozovatele. Pak ale přišel červenec. S průměrnou teplotou 17,9 °C byl sice podle klimatologů „v normě“, ovšem ne v normě naší současné představy o létě. Po letech tropických červenců jsme prostě zvyklí na více. Nízké teploty, zatažená obloha a déšť odradily příležitostné návštěvníky, přičemž podobný trend pokračoval i na začátku srpna.