U Černovic na Blanensku oheň zasáhl asi 2,5 hektaru plochy, s hašením pomáhal i vrtulník. Požár dostali pod kontrolu asi za dvě a půl hodiny, poté dohašovali skrytá ohniska. Mluvčí hasičů Filip Venclovský ČTK řekl, že práci hasičům komplikoval především silný vítr. Předběžná výše škody je asi 150.000 korun, příčina dosud není známa.

Kolem poledne hasiči zasahovali u rozsáhlejšího požáru lesa u Hlubokých Dvorů na Brněnsku, kde hořel les a paseka na ploše asi 200krát 200 metrů. Na místě zasahovalo asi 50 hasičů, kvůli zvýšené spotřebě vody a silnému větru vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Hrozilo, že se oheň rychle rozšíří dál. Nejzávažnější čtvrtý stupeň se vyhlašuje jen při mimořádných situacích. Hašení trvalo asi dvě hodiny, požár zcela zlikvidovali kolem 13:15.

Poblíž Pržna na Vsetínsku hořel les a rovněž tam hasiči vyhlásili druhý ze čtyř stupňů poplachu. Oheň podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové zasáhl poblíž Pržna část vytěženého lesního porostu a silný vítr ho rozfoukal i na vzrostlé stromy. Situaci ztěžoval kopcovitý terén. Vodu potřebnou k hašení dováželi hasiči kyvadlově. Požár uhasili kolem 17:30. "Na místě jsou stále dobrovolní hasiči z Jablůnky a Pržna, kteří tam zůstanou na dohlídku až do ranních hodin," uvedla po 19:00 mluvčí.

Odpoledne hasiči hasili také požár mýtiny s novou výsadbou na Babí hoře u Šternberka na Olomoucku. Šlo o poměrně rozsáhlou plochu porostu o rozloze 200krát 200 metrů a i tam byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu. "Zásah komplikuje silný vítr a nepřístupný terén. Využíváme dálkovou dopravu vody i smáčedla," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Silný vítr komplikoval dnes práci hasičů i na ostatních místech Olomouckého kraje. Kromě požáru je zaměstnávaly hlavně popadané stromy na komunikacích.

U požáru lesa dnes zasahovali také hasiči v Královéhradeckém kraji. Hořel lesní porost na ploše 200krát 300 metrů u obce Sněžné na Rychnovsku. Zasahovalo 20 jednotek včetně dvou z Polska. "Vyžádána byla dvě letadla letecké hasičské služby, ale nehasila," řekl dnes ČTK mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Požáry v přírodě jsou častější, když delší dobu neprší a je sucho. Stačí pak třeba jen nedopalek cigarety odhozený do trávy či jiskra od projíždějícího vlaku. Sucho je nyní na 12 procentech území Česka, uvedl portál Intersucho.cz. Počínající sucho je podle něj vidět zejména v jižních Čechách a na severu jižní Moravy. Ve středu ale meteorologové očekávají od jihozápadu vydatnější déšť, který bude odpoledne a v noci na čtvrtek zvedat hladiny zejména menších řek na Šumavě a v Novohradských horách. Poslední tři dny jsou na květen nezvykle teplé, padají i teplotní rekordy. V neděli se teplotní rekordy přepisovaly jen výjimečně. V pondělí Češi zažili první tropický den roku a rekordy padly na třetině měřicích stanic.Také dnes v Česku meteorologové zaznamenali tropické třicítky, rekordy padly na 11 z asi 150 stanic.