Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hasiči letos při čarodějnicích vyjížděli k 88 požárům, oslavy byly klidnější

Pálení čarodějnic.
Pálení čarodějnic.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Hasiči letos při pálení čarodějnic vyjížděli k 88 požárům, což bylo o tři méně než loni. Přibližně polovina požárů byla v přírodě a mohly tak souviset s oslavami, loni to bylo 70 procent. Počet požárů oproti minulým rokům výrazně nevybočil z normálu a oslavy byly z pohledu hasičů spíše klidnější než v minulých letech. Uvedli to dnes na webu.

Lidé hasičům na sobotu nahlásili téměř 8000 pálení čarodějnic. Podle požárníků byly letošní oslavy klidnější než v minulých letech, uvedl to Hasičský záchranný sbor na twitteru. 

"Do dnešního rána jsme vyjeli k celkem k 88 požárům, z toho jich cca polovina byla v přírodním prostředí, z čehož lze usuzovat, že nějakým způsobem souvisely s oslavami," napsali hasiči. U přibližně 150 akcí dohlíželi dobrovolníci. Zbytečných výjezdů bylo v sobotu 39, asi o polovinu více, než je běžný denní průměr. 

Hasiči každoročně upozorňují, že by lidé během filipojakubské noci měli dávat pozor, aby zbytečně nevznikl požár. Každoročně musejí vyjíždět vícekrát, než je obvyklé v jiné dny. Po dvou letech covidových restrikcí se letos vrátilo pálení čarodějnic i na veřejná prostranství.

Hasiči mají při pálení čarodějnic každoročně více práce. Před rokem vyjížděli v celé republice k 91 požárům, což bylo proti předchozí filipojakubské noci o 20 víc. Dlouhodobý průměr je zhruba 50 požárů. Za uplynulých deset let zaznamenali hasiči nejvíce požárů poslední dubnový den v roce 2012, a to 154. Následovaly 30. duben 2018 a 2016 se 136 a 120 požáry. Největší roli v nárůstu požárů při oslavách čarodějnic hraje podle hasičů počasí, v letech 2016 a 2018 byl například duben velmi suchý. Nebezpečný je i silný vítr, který žhavé uhlíky rozfouká po okolí.

Plánované rozdělávání ohně měli lidé či pořadatelé akcí nahlásit hasičům prostřednictvím aplikace https://paleni.izscr.cz, a tím mimo jiné zamezit jejich zbytečnému výjezdu k domnělým požárům.

Podle dávné tradice se noci z 30. dubna na 1. května připisuje magická moc. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, který byl nejblíže dnu přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Do dnešní doby se většinou uchovalo jen rozdělávání ohňů, při kterých se hoduje či zpívá. Někde se navíc pálí figurína čarodějnice či košťata, oblíbené bývá opékání špekáčků, soutěže o nejlepší masku, klání v čarodějnických dovednostech nebo slet čarodějnic. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltine, v severní Evropě se poslední dubnová noc nazývá Valpuržina.

Témata:  hasiči pálení čarodějnic

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí o víkendu: Mrznout už bude i během dne

Zimní počasí bude v Česku přítomné i o víkendu. Teploty se během dne mohou držet pod bodem mrazu a podle ČHMÚ.cz bude místy i sněžit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ceny másla v českých obchodech před koncem roku.

Máslo v akci má smysl hledat. Nic jiného za rok tak moc nezdražilo

Za suroviny na vánoční pečení zaplatí spotřebitelé prakticky stejně jako minulý rok. Balík dvaceti vybraných položek vyjde v průměru na 1 046 korun, což je pouze o 3 koruny více než loni v prosinci. Největší cenový nárůst je patrný při koupi másla, které meziročně zdražilo o více než 60 %, vejce jsou dražší o třetinu. O třetinu levněji lze naopak pořídit kondenzované mléko. Zlevnily také vlašské ořechy, cukr nebo med. Vyplynulo to z předvánoční analýzy akčních letáků sedmi největších obchodních řetězců, kterou zpracovala společnost Česká distribuční.