reklama

Realita podle nich v mnohém předčila obrázek, který si o následcích udělali při sledování záběrů v televizi. Čtyři bruntálští dobrovolní hasiči na místě pomáhali dva dny. Dnes se vrátili domů. ČTK to řekl mluvčí města Jiří Ondrášek. Na jihu Moravy takto působilo sedm jednotek z Moravskoslezského kraje.

"Jedna věc je vidět tu spoušť v televizi. Ale druhá věc je vidět to na vlastní oči. Je to mnohem, mnohem horší. Shodli jsme se na tom všichni. Slovy se to popsat nedá,“ řekl po návratu velitel bruntálských dobrovolných hasičů Miroslav Sedláček.

Bruntálští hasiči na místo dorazili v neděli po půlnoci. Okamžitě se zapojili do prací a pracovali až do večera. Náplní jejich práce byla likvidace trosek budov a škod na dalších objektech ve dvou ulicích jihomoravského městyse. Pracovali na zemi i ve výškách, strhávali poničené střechy, odřezávali komíny, odstraňovali polámané stromy.

Pro nocleh členů záchranných složek byly určeny vagony speciálního vlaku na železnici v sousedních Hruškách. Tam ale nakonec hasiči z Bruntálu ale nespali.

"Přišli k nám místní a ptali se nás, kde budeme spát. Když jsme odpověděli, že ve vlaku, oni nám řekli: tak to ne, hoši, vy se vyspíte důstojně. Takže jsme nakonec spali v hezkém nezasaženém penzionu se sprchou a v pohodlí. Chování lidí bylo úžasné, i když byli sami v hrozné situaci," dodal Sedláček.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a také tornádo se přehnaly přes jižní Moravu ve čtvrtek večer. Živel si vyžádal šest obětí a desítky zraněných. Nejhůře zasaženými oblastmi byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice nebo Mikulčice. Tornádo poničilo na 1200 domů, škody jsou mnohamiliardové.

reklama