reklama

ČTK to v poledne řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Výrobce testů podle něj požaduje, aby byly přepravovány nebo skladovány v prostředí od čtyř do 30 stupňů Celsia.

Podle původního plánu měli hasiči dnes ráno začít rozvážet ze čtyř skladů SSHR 4,1 milionu testů pro školy do krajských distribučních center. Ráno se ale začalo pouze ve Slezsku, odkud do moravských krajů zamíří zhruba 1,5 milionu testů, z nichž kolem poledne byl už zhruba milion vyskladněn. Z Olomouce podle Švagra následně během dopoledne začal rozvoz asi 600.000 testů. Na vyšší teploty tak před polednem čekaly ve skladech správy dva miliony testů pro školy.

Moravskoslezští hasiči ze skladu ve Štítině převzali 440.000 testovacích sad. "Do distribučního centra v Ostravě je převezl kamion záchranného útvaru z Hlučína. Zítra (Ve středu) zahájíme další distribuci," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela. Dodal, že podle harmonogramu, který vypracoval krajský úřad, auta hasičů rozvezou sady testů do obcí s rozšířenou působností. "Tam si je pak budou školy vyzvedávat," řekl Kůdela. V Ostravě podle něj zůstane 124.000 testů.

Do škol v aktuální zavážce zamíří zbylých 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu dosud dodaných testů od společnosti Singclean. Oboje testy jsou vyrobeny v Číně, celkem půjde podle Švagra o 466 palet. "Předpokládáme, že na školách by se měly ty testy objevit během středy," uvedl dnes Švagr.

Snahou ministerstva školství podle něj je, aby do jedné školy zamířil vždy jen jeden druh testů. Uvedl, že do konkrétních krajů proto poputuje v převážně většině pouze jeden druh testů, výjimkou bude pouze Kraj Vysočina, kam se dodá mix obou testů. Zbylých 3,5 milionu testů Singclean má společnost Masanta dodat do Česka do 12. dubna.

Antigenní testy Lepu vybrala vláda pro testování žáků v únoru. Stejné používají rakouské školy. Někteří odborníci ale poukazovali na to, že nejsou spolehlivé. Ministerstvo vnitra objednalo 3,6 milionu testů. Testy dodala firma Tardigrad International Consulting, jejíž výběr vzbudil pochybnosti. Firma podle dřívějších informací dodala 3,6 milionu testů, milion z nich kvůli uzavření škol zamířil k povinnému testování zaměstnanců ve státní správě.

SSHR nyní poptávala další milion testů pro státní zaměstnance, na základě nižší ceny podle Švagra nakonec zvolila testy Singclean. Dodány by měly být do konce tohoto týdne. "Nakupujeme za stejnou cenu jako pro školství, to je 32 korun za test. Pro zajímavost, nejnižší cena, kterou jsme měli od distributora značky Lepu, byla kolem 40 korun," uvedl dnes Švagr.

Nákupem dalších testů do škol by se dnes podle informací ČTK měla zabývat vláda - schválit by mohla nákup dalších 13 až 15 milionů testů. Pokud by ale v neděli v Česku skončil nouzový stav, měla by správa rezerv na výběrové řízení v rámci něj už jen několik dní. Švagr dnes naznačil, že SSHR by v takovém případě zřejmě vypsala už standardní tendr podle zákona o zadávání veřejných zakázek.

"Pokud dnes vláda přijde na svém jednání s úkolem, abychom nakoupili další například antigenní testy pro školství, tak už budeme pracovat pomocí dynamického nákupního systému, to znamená podle jedné formy zákona o zadávání veřejných zakázek. Dá se předpokládat, že samozřejmě ta organizace, příprava a dodací lhůty bude v řádu týdnů, nikoliv v řádu dnů, jako když jsme ty nákupy organizovali v době nouzového stavu," uvedl předseda SSHR.

reklama