Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu uvedl, že jednou z možností je stanovení maximální ceny na celoevropské úrovni. "Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,... tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila," uvedl. Vedle zastropování cen později zmínil, že přistoupit by bylo možné také k diverzifikaci cen podle typu výroby elektřiny či že lze "sáhnout do povolenek".

Kabinet má podle Havlíčka několik možností, jak k zastropování cen přistoupit. Mimo jiné zmínil výkup podílu minoritních akcionářů energetické společnosti ČEZ. Ke stanovení maximálních cen energií na evropské úrovni, případně i na národní, vyzval dnes na výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích také prezident Miloš Zeman.

Vláda na středečním jednání schválila návrh takzvaného úsporného tarifu, který pomůže domácnostem s vysokými cenami energií. Průměrná výše podpory s energiemi bude celkem zhruba 15.000 korun, letos z toho dostanou domácnosti zhruba 4000 korun. Celková výše pomoci kombinuje příspěvek skrze úsporný tarif a odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje energií, který činí 599 korun za každou megawatthodinu elektřiny. Odpouštění poplatku za obnovitelné zdroje se týká nejenom domácností, ale také firem či organizací.

Kabinet podle Havlíčka udělal "naprosto brutální krok", aby si pomohl v rozpočtu na letošní rok, a rozdělil pomoc na dvě části. Pomoc vyplacená letos je nedostatečná, vláda si bere domácnosti jako rukojmí, dodal bývalý ministr.

Havlíček míní, že vláda nemá na podzim připravený žádný program pomoci pro živnostníky a podniky. Dotkne se jich pouze odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje. Problémy mají podle něj také státní instituce, kraje, obce či nemocnice.

Ministerstvo průmyslu podle Síkely připravuje jednání s kraji, které si na drahé energie stěžují. Ve středu připustil, že pro kraje je nyní velmi náročné vysoutěžit jiný než takzvaný spotový produkt, cena se v takovém případě odvíjí od aktuální ceny na burze. Jedním z možných řešení by podle Síkely bylo nakoupit část elektřiny pro potřeby státu a dále ji distribuovat mezi kraje.

Analytici: Stanovení maximální výše cen elektřiny je špatnou cestou

Stanovení maximální výše cen za elektřinu je špatnou cestou, shodli se analytici, které dnes oslovila ČTK. Podle nich hrozí, že kvůli určené ceně by se snížila výroba elektřiny a naopak by se zvýšila její spotřeba. Potřeba je ale přesný opak, uvedli. O stanovení stropu cen elektřiny jako o jedné z možných cest hovořil ve středu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN), dnes k tomuto kroku vyzval i prezident Miloš Zeman.

Prezident vyzval na výstavě Země živitelka ke stanovení maximálních cen energií na evropské úrovni, případně i na úrovni národní. Ceny energií jsou nyní na rekordní výši. Síkela ve středu uvedl, že kvůli rekordně vysokým cenám energií zvažuje svolání mimořádné evropské rady pro energetiku.

"Pokud bychom se rozhodli jako Evropská unie jít touto cestou,...tak Česká republika by byla určitě jedna z těch zemí, která by to podpořila," řekl ve středu ke stanovení maximálních cen Síkela.

Před takovým postupem varuje analytik společnosti Natland Petr Bartoň. "Je to dobrá cesta do ještě většího pekla, ve kterém jsme. Zastropování cen sníží výrobu a zvýší spotřebu, oproti situaci bez zastropování. To je přesný opak toho, co potřebujeme, tj. zvýšit výrobu z levných zdrojů, a snížit spotřebu," uvedl.

"Nikdo nezpochybňuje katastrofální následky vysokých cen. Ale když uměle zlevníme elektřinu všem, pomůžeme především bohatším," uvedl Bartoň. Ceny pro domácnost podle něj ještě zdaleka nedosáhly současných burzovních cen, které musí platit průmysl. "Vysoké ceny pro průmysl nakonec stejně zaplatí domácnosti na účtech v obchodech. Omezený smysl by snad dával jen takový cenový strop, který by byl někde mezi cenami pro průmysl a cenami pro domácnosti," dodal.

Špatná myšlenka je stanovení maximální ceny elektřiny i podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala. "Zastropování cen elektřiny je myšlenka špatná, jen o trochu lepší než zestátnění ČEZ či jiných výrobců elektřiny. Zastropování cen řeší jen následek následku. Nemění to motivaci občanů a firem k úsporám a vypínání," uvedl.

Podle Dohnala je řešení v nejkratším horizontu několik. Zmínil například omezování spotřeby elektřiny u relativně zbytných produktů, za které označil wellness, sauny, kolotoče, klimatizace, později i topení v hotelech, kancelářích či výrobě. Vhodné by také bylo snížit cenu emisní povolenky, a to nikoliv stanovením její maximální ceny, ale tím, že Evropská komise na trh vypustí další povolenky, dodal.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil uvedl, že možným problémem by bylo zajistit, že za stanovenou cenu bude někdo ochotný cokoliv vyrábět či prodávat. "Soukromé firmy nemohou být ve svobodné společnosti nuceny prodávat cokoliv za administrativně stanovenou cenu. A pokud jim bude připadat příliš nízká, mohou se jednoduše rozhodnout za ni neprodávat," uvedl Hradil. Donutit by je k tomu stát mohl pouze na základě dohody, na kterou dobrovolně přistoupí, či znárodněním a převzetím kontroly, míní ekonom.