Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hledači vltavínů devastují jižní Čechy. Za nelegální těžbu drahokamu hrozí vězení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Policie a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) na jihu Čech řeší za první pololetí 33 případů nelegální těžby vltavínů. Je to výrazně více než v minulých letech. Loni a v roce 2018 šlo ve stejném období o dvě desítky takových případů. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová.

"Řada kopáčů je zjištěna na místě. Vzhledem k tomu, že kopáním vltavínů hrozí nedovolená změna chráněných částí přírody, vydávají inspektoři ČIŽP přistiženým osobám zákazy činnosti. V případě, že ale tito lidé dále pokračují a jsou opakovaně přistiženi, dojde tak k porušení vysloveného zákazu a daná věc je řešena Policií ČR jako trestný čin maření výkonu rozhodnutí a vykázání," uvedl ředitel ČIŽP Erik Geuss.

Hledačům vltavínů podle něj hrozí až dvouleté vězení. "Na tomto přísnějším zákonném postupu jsme se před lety dohodli s policií a ukazuje se účinnější než případné přestupkové řízení, které bychom vedli," řekl.

V Jihočeském kraji je řada míst, kde se vltavíny ve větší míře vyskytují. Jde například o okolí Besednice na Českokrumlovsku nebo Netolic na Prachaticku. Vltavíny se často nacházejí až několik metrů pod zemí a lidé, kteří kameny hledají, ničí i cizí pozemky. Pokud kopají v lese, mohou ohrozit stabilitu stromů.

Témata:  Jihočeský kraj vltavín Česká inspekce životního prostředí Policie ČR

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy