Občanští demokraté, lidovci a TOP 09 šli do říjnových sněmovních voleb pod značkou Spolu, Piráti se spojili se STAN.

Vláda podle Okamury není připravena k vedení státu. "U SPD tato vláda důvěru nemá," řekl Okamura. SPD má v dvousetčlenné Sněmovně 20 poslanců. Předseda klubu ODS Marek Benda dnes uvedl, že poslanců bude mít koalice při hlasování ve Sněmovně dost, i když se někteří nebudou moct dostavit kvůli nemoci či karanténě. Spolu a Piráti se STAN ve Sněmovně disponují 108 mandáty, na tiskové konferenci omluvil plánovanou neúčast jedné poslankyně šéf klubu Starostů Josef Cogan.

Za "zmatek nad zmatek" označili zástupci SPD přístup vlády k opatřením proti šíření covidu-19. Předseda klubu hnutí Radim Fiala poukázal na zadlužení státu, které vláda pětikoalice přebírá od menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD. Vláda podle něj musí snížit výdaje státu, a to například zastavením plateb majitelům části solárních elektráren či revizí armádních nákupů. Vláda by podle něj měla také zamezit růstu byrokracie, čemuž neodpovídá vznik nových postů ministrů bez portfeje.

Šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová novinářům řekla, že bývalé vládní hnutí bude jako největší opoziční strana před hlasováním vystupovat. "Slibuji věcnou a konstruktivní debatu zaměřenou na výhrady k programovému prohlášení," uvedla. Poslanci podle ní budou mimo jiné porovnávat programové prohlášení s volebními programy vládních koalic. Jak budou poslanci klubu hlasovat, nesdělila. ANO má ve Sněmovně 72 mandátů.

S žádostí o vyslovení důvěry předstoupí kabinet ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů vedený premiérem Petrem Fialou (ODS) před poslance ve středu dopoledne. Očekává se mnohahodinová debata provázená zejména opoziční kritikou, po níž dolní komora vládu podpoří. Koalice má ve dvousetčlenné Sněmovně pohodlnou většinu 108 hlasů. K vyslovení důvěry stačí hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů.

Fiala dnes novinářům v Bratislavě řekl, že komplikace ohledně hlasování neočekává. Na úvod debaty vystoupí a představí základní priority vlády. "Očekávám samozřejmě diskusi. Očekávám to, že opozice bude vystupovat s alternativními návrhy a ptát se nás na některé body," uvedl. "Považuji to za vyvrcholení té cesty, protože vláda se má opírat o důvěru Poslanecké sněmovny," dodal.

Koalice Spolu sněmovní volby vyhrála před hnutím ANO o 0,67 procenta, což představovalo 35.765 hlasů. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu. Spolu volilo 1,493.905 lidí. Představovalo to o 358.503 hlasů více, než kolik dostaly ODS, KDU-ČSL a TOP 09 dohromady v roce 2017, kdy kandidovaly samostatně. Více voličů přilákala i koalice Pirátů a Starostů, která dostala 839.776 hlasů. Před pěti lety tato samostatně kandidující uskupení dostala dohromady o 31.226 hlasů méně.