Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horská služba se začátkem zimní sezony zasahovala u prvních úrazů na sněhu

Horská služba ČR, ilustrační fotografie
Horská služba ČR, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Horská služba se začátkem zimní sezony zasahovala v těchto dnech u prvních úrazů na sněhu. Kromě úrazů na sjezdovkách horští záchranáři v týdnu také evakuovali několik turistů z hřebenů Krkonoš. ČTK o tom dnes informovali zástupci Horské služby (HS). Dnes se rozjely vleky a lanovky ve většině hor v ČR. Sezonu dnes zahájil například největší krkonošský skiareál Špindlerův Mlýn.

"Již ve čtvrtek a v pátek vždy navečer měli horští záchranáři napilno," uvedl mluvčí HS Marek Fryš. Vzhledem k počasí, které za silného větru přineslo do Krkonoš na hřebeny sněhovou nadílku, se vrcholové partie staly pastí pro několik skupin turistů. Horští záchranáři ve čtvrtek evakuovali z okolí Labské boudy postupně polského a českého turistu a v pátek večer další tři skupiny. Dvě skupiny, celkem devět lidí, odvezla horská služba z oblasti Vrbatovy boudy a vyčerpaného otce s dětmi na horskou chatu v oblasti Klínových bud.

"Prosíme turisty, aby své túry dobře plánovali s ohledem na brzký příchod tmy, svoje fyzické schopnosti a náročnost pohybu v čerstvém sněhu," uvedl náčelník Horské služby Krkonoše Pavel Cingr.

Na hřebenech Krkonoš je podle tamní horské služby 20 až 40 cm sněhu, více sněhu je uloženo v žlabech a prohlubních, větší množství sněhu zadržuje kleč. Lavinové nebezpečí v této zimní sezoně zatím vyhlášeno nebylo.

V Krkonoších se lyžuje také ve SkiResortu Černá hora - Pec v areálu na Černé hoře nebo v Malé Úpě. Na části sjezdovky Anděl se jako na prvním místě v kraji lyžovalo o posledním listopadovém víkendu, přes týden byl areál mimo provoz. Od tohoto víkendu jsou oba areály v denním provozu.

Srážka čtrnáctileté snowboardistky s lyžařem zaměstnala horské záchranáře na modré sjezdovce v Dolní Moravě na Orlickoústecku v Pardubickém kraji.

"Zatímco lyžař byl po srážce jen lehce otřesen, snowboardistka měla zhmožděnou krční páteř a podezření na otřes mozku. Na místě jsme ji zběžně vyšetřili, nasadili krční límec a ve vakuové matraci transportovali za čtyřkolkou ze sjezdovky," uvedl zasahující záchranář HS Miroslav Černý. Mezitím dorazila do střediska sanitka, která zraněnou ženu převezla do nemocnice.

Meteorologové vydáli na neděli výstrahu před vydatnějším sněžením na východě a severovýchodě ČR. Sněžení má pokračovat i v pondělí, přičemý nejvíc tam má sněžit na horách a v jejich návětří. V Jeseníkách a Beskydech by mohlo v neděli napadnout deset až 20 cm sněhu. Na severovýchodě ČR se očekává v neděli tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí. Nejvyšší denní teploty v Jesenikách budou mezi devíti až pěti stupni pod nulou.

Témata:  horská služba

Aktuálně se děje

17. června 2024 17:02

Mírový summit o Ukrajině podle Kremlu nemá žádný výsledek

Moskva se v pondělí poprvé podělila o názor na závěry víkendového mírového summitu o Ukrajině ve Švýcarsku. Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova má konference zanedbatelné výsledky, přičemž se podle Ruska ukázalo, že jednání bez něj jsou zbytečná.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy