Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ze Sněžky by se sami nedostali. Horská služba zachraňovala zahraniční turisty

Záchranáři museli pomoci skupině turistů dolů ze Sněžky. (24.11.2024)
Záchranáři museli pomoci skupině turistů dolů ze Sněžky. (24.11.2024)
Foto: Facebook Horská služba ČR

V listopadu je sice ještě podzim, ale na horách už mnohdy panují zimní podmínky. Přesvědčilo se o tom několik zahraničních turistů, které musela ze Sněžky během uplynulého víkendu zachraňovat Horská služba. 

Horská služba o víkendových incidentech informovala na sociálních sítích, přičemž zmínila, že k nim došlo navzdory dlouhodobé osvětě. Záchranáři museli na Sněžku a do jejího blízkého okolí v sobotu i v neděli. Předevčírem vyjížděli do oblasti hřebenovky ze Sněžky na Pomezní boudy za turistkou, která přecenila své schopnosti a podcenila náročnost pěší túry. 

"Nedělní zásah byl nepoměrně náročnější. Do nesnází se na vrcholu Sněžky dostalo několik zahraničních turistů. Jejich vybavení neumožňovalo sestup ze zledovatělého vrcholu a v dopoledních hodinách aktivovali horské záchranáře z Polska a Čech. Zásah s nasazením 10 českých záchranářů se čtyřmi skútry, čtyřkolkou a terénním vozidlem jim zabral nedělní ráno a posléze i celé dopoledne," uvedla služba na facebooku. 

"Lyže, nesmeky, mačky jsou vždy tím základním, co při akcích na Sněžce potřebujete. Pohyb po zledovatělém terénu hned na začátek zimy je již klasickou věcí, se kterou se v posledních letech setkáváme," poznamenal jeden ze zasahujících záchranářů. 

Tento příslušník horské služby zmínil, že cestou na hřebeny potkal i další adepty na zásah. "Nedostatečné oblečení a vybavení je u mnohých turistů stále samozřejmostí. Potkali jsme lidi v teplákách a v botaskách. Tato výbava na zasněžené hřebeny opravdu nepatří," zdůraznil.

Horská služba proto opět požádala turisty o to, aby byli zodpovědní a při túrách za zimních podmínek si zkontrolovali meteorologickou situaci, měli dobrý plán, náhradní oblečení, dostatek jídla a pití, dělovku, nesměly, sněžnice a nabitý telefon. 

Témata:  Sněžka Krkonoše horská služba

Související

Aktuálně se děje

21. února 2025 17:25

Za zimním počasím vyražte na hory. Zvláštní bude situace na Šumavě

Nejmrazivější epizoda probíhající zimy je sice za námi a pozvolna se otepluje, ale na horách bude nadcházející víkend stále zimní. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Meteorologové však upozornili, že sněhové podmínky jsou v různých oblastech odlišné. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Daně, ilustrační fotografie

Daňové přiznání za rok 2024: Do kdy jej podat a jak jej zaplatit?

Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob je povinností pro každou fyzickou osobu, která má daňovou povinnost v České republice, a to jak pro rezidenty, tak pro nerezidenty, přičemž u nerezidentů se vztahuje pouze na příjmy plynoucí ze zdrojů v ČR. Při podávání přiznání musíte zahrnout všechny příjmy, s výjimkou těch, které jsou od daně osvobozené, nebo těch, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby.