Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hygienici evidují sedmé podezření na omikron na jižní Moravě

Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Jihomoravští hygienici mají nahlášeno sedmé podezření na variantu covidu-19 omikron. Jde o další dítě z Adamova. Na oficiální potvrzení předchozích šesti se stále čeká. ČTK to dnes napsala ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek.

"Aktuálně máme nahlášeno další podezření na tuto variantu u dalšího dítěte z Adamova, z přípravné třídy, přímý kontakt s předešlými případy ze ZŠ Adamov není prokázán," uvedla Ciupek. V týdnu se v kraji objevilo šest případů. "Na oficiální potvrzení varianty u našich šesti případů nadále čekáme - provádí ho Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipkové viry Státního zdravotního ústavu v Praze," uvedla ředitelka.

Doplnila, že jde o dvě zdravotní sestry z jednoho pracoviště Fakultní nemocnice Brno a dvě děti jedné z nich, dále dva jedenáctileté žáky ZŠ Adamov. Mezi případy z Brna a Adamova přitom není žádná spojitost. Tři z nich mají podle ředitelky mírné příznaky, čtyři bezpříznakový průběh.

"Žádný z uvedených necestoval do zahraničí, ani nikdo z jejich rodin, nedošlo ani ke kontaktu s kýmkoli, kdo by v zahraničí pobýval. Souvislost se šampionátem ve vodním pólu není u nikoho z uvedených žádná," uvedla Ciupek. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dříve uvedla, že se prověřuje mezinárodní turnaj ve vodním pólu, který byl v Brně před několika týdny. Na něm byli i hráči z Jihoafrické republiky a jeden belgický hráč po návratu onemocněl.

Česko má dosud dva oficiálně potvrzené případy omikronu. První byla žena z Liberce, druhým člověk s úzkým kontaktem na tuto ženu. Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jihoafrické republice.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 hygienici

Související

Aktuálně se děje

18. září 2025 9:41

Tragédie na Brněnsku: Jeden mrtvý a zraněné dítě. Nehoda se stala při předjíždění

Tragická je bilance vážné dopravní nehody, která se v úterý vpodvečer stala na obchvatu u Pohořelic na jižní Moravě. Jedna žena přišla o život, několik osob utrpělo zranění. Mezi zraněnými bylo i dítě. Nehodu vyšetřuje policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Zahájení poslední fáze kampaně koalice SPOLU

OBRAZEM: Spolu zahájila horkou fázi předvolební kampaně

Koalice SPOLU zahájila poslední fázi kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 3. a 4. října. Lídři koalice zdůrazňují, že i přes tvrzení opozice je Česká republika úspěšnou zemí, které se daří ekonomicky, a je jen na voličích, zda tento trend bude pokračovat. Jejich program slibuje pevné ukotvení země na Západě, funkční stát a investice do obrany a infrastruktury.