reklama

Na webu o tom informuje ministerstvo zdravotnictví. Z dřívějších údajů úřadu vyplývá, že od začátku července si nový koronavirus ze zahraničí do Česka pravděpodobně přivezlo 65 lidí. Za stejnou dobu přibylo v ČR přes 2600 nakažených.

Pravděpodobně z Rakouska si za sedm dní od 14. července přivezlo koronavirus do Česka 16 lidí. Pět případů nejspíš pochází ze Srbska a po čtyřech z Bulharska, Chorvatska a Slovenska. Ve třech případech si lidé nemoc přivezli z Černé Hory a ve dvou ze Švédska. Po jednom případu pochází z dalších osmi zemí, například z Běloruska, Egypta či USA.

"Inkubační doba onemocnění covid-19 se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět až šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily až na konci inkubační doby. Z tohoto důvodu nelze s jistotou určit místo a čas nákazy, zejména v situaci, kdy neznáme zdroj, tedy nevíme, zdali byla osoba v kontaktu s potvrzeným případem," upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

Minulý týden úřad zveřejnil statistiku, podle níž se od začátku měsíce do 13. července v zahraničí pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v tuzemsku nově diagnostikovaný covid-19. Po třech nákazách bylo zřejmě ze Slovenska a USA, dvě z Británie, Švédska a Chorvatska. Nakažení přijeli také z Ekvádoru, Peru, Španělska, Portugalska, Maďarska, Srbska nebo Ruska.

Česko hodnotí podle míry rizika evropské země a jednou týdně zveřejňuje jejich aktualizovanou mapu. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU pouze Švédsko. Z neunijních evropských států platí vysoké riziko v Srbsku a Černé Hoře.

reklama