Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Importovaný koronavirus: Za týden se v zahraničí nakazilo 46 Čechů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Novým koronavirem se od 14. do 21. července nakazilo v zahraničí pravděpodobně 46 Čechů, u kterých byl potvrzen covid-19. Více než třetina z nich si infekci přivezla z Rakouska. Následuje Srbsko s pěti případy a dále Bulharsko, Chorvatsko a Slovensko.

Na webu o tom informuje ministerstvo zdravotnictví. Z dřívějších údajů úřadu vyplývá, že od začátku července si nový koronavirus ze zahraničí do Česka pravděpodobně přivezlo 65 lidí. Za stejnou dobu přibylo v ČR přes 2600 nakažených.

Pravděpodobně z Rakouska si za sedm dní od 14. července přivezlo koronavirus do Česka 16 lidí. Pět případů nejspíš pochází ze Srbska a po čtyřech z Bulharska, Chorvatska a Slovenska. Ve třech případech si lidé nemoc přivezli z Černé Hory a ve dvou ze Švédska. Po jednom případu pochází z dalších osmi zemí, například z Běloruska, Egypta či USA.

"Inkubační doba onemocnění covid-19 se pohybuje v rozmezí dva až 14 dní, průměrně pět až šest dní, ale setkáváme se i s případy, kdy se první příznaky objevily až na konci inkubační doby. Z tohoto důvodu nelze s jistotou určit místo a čas nákazy, zejména v situaci, kdy neznáme zdroj, tedy nevíme, zdali byla osoba v kontaktu s potvrzeným případem," upozorňuje ministerstvo zdravotnictví.

Minulý týden úřad zveřejnil statistiku, podle níž se od začátku měsíce do 13. července v zahraničí pravděpodobně nakazilo 19 lidí, u kterých byl v tuzemsku nově diagnostikovaný covid-19. Po třech nákazách bylo zřejmě ze Slovenska a USA, dvě z Británie, Švédska a Chorvatska. Nakažení přijeli také z Ekvádoru, Peru, Španělska, Portugalska, Maďarska, Srbska nebo Ruska.

Česko hodnotí podle míry rizika evropské země a jednou týdně zveřejňuje jejich aktualizovanou mapu. V kategorii s vysokým rizikem nákazy zůstává z členských zemí EU pouze Švédsko. Z neunijních evropských států platí vysoké riziko v Srbsku a Černé Hoře.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Česká republika Češi dovolená

Související

Aktuálně se děje

18. června 2025 21:06

Plzeň v boji o Ligu mistrů UEFA čeká houževnaté Servette. „Nechutný tým,“ vzpomíná Koubek

Fotbalisté Viktorie Plzeň se ve druhém předkole Ligy mistrů utkají se švýcarským vicemistrem Servette Ženeva. První duel je na programu 22. nebo 23. července na domácí půdě Západočechů, odveta proběhne o týden později v Ženevě.

Zdroj: Robert Meichsner

Další zprávy