reklama

"Současná hodnota POVIndexu je druhá nejnižší od počátku jeho sledování, první příčku si drží duben letošního roku. Loni v listopadu byla cena povinného ručení vyšší o 291 korun, a ve stejném období roku 2019 dokonce o 1133 korun. Řidiči by se měli připravit na to, že v průběhu příštího roku povinné ručení zdraží, přestože nejspíš nepůjde o dramatické změny,“ uvedl analytik Broker Consultingu Jiří Váchal. Listopadová hodnota indexu vychází méně i v porovnání s celkovou průměrnou hodnotou indexu od počátku jeho sledování, která činí 6765 korun.

Při regionálním pohledu zlevnilo povinné ručení mnohem výrazněji řidičům v menších městech typu Benešova než majitelům vozidel v Praze. Ti za něj v průměru zaplatili o osm korun méně než říjnu, a sice 7081 korun. Naproti tomu řidiči v Benešově zaplatili za roční pojistné letos v listopadu 5700 korun, což je o 98 korun méně než v říjnu. Před rokem byla jeho cena v Praze v průměru 7312 korun, zatímco v případě menšího města se držela na listopadové částce 6050 korun.

Česká kancelář pojistitelů počátkem listopadu uvedla, že průměrné pojistné u povinného ručení stouplo letos o 2,9 procenta, tedy o 91 korun na 3212 korun. Jde o zpomalení dynamiky růstu, v minulých letech činil nárůst 4,5 až 4,7 procenta.

Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než používá ČKP. Broker Consulting POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už jde o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo.

Povinné ručení poskytuje 12 pojišťoven. Většina z nich sazby stanovuje podle věku a místa bydliště řidiče, stáří vozidla, objemu a výkonu motoru, počtu ujetých kilometrů a dalších kritérií.