Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace podle Jurečky dál poroste, s experty jedná o reakci na zdražování

Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ještě několik měsíců poroste inflace v Česku podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Novinářům řekl, že pracovní tým poradní Národní ekonomické rady vlády (NERV) dnes probíral další úpravy sociálního systému a valorizaci penzí k začátku příštího roku. K žádné úpravě kritérií tým nedospěl, své závěry předloží dalším ekonomům v poradním sboru kabinetu a vládě.

Spotřebitelské ceny v Česku v červnu meziročně stouply o 17,2 procenta. V květnu to bylo o 16 procent, růst zrychlil již podvanácté za sebou. Inflace je nejvyšší od prosince 1993.

V souvislosti s výrokem ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) o brzkém poklesu cen potravin Jurečka uvedl, že na burzách ceny některých komodit klesají, například pšenice. Mohlo by se to podle něj projevit zastavením růstu cen, "někde by mohlo dojít i k poklesu".

Meziroční inflace, která byla v červnu nejrychlejší od roku 1993, se v příštích měsících kvůli vývoji cen energií podle analytiků zřejmě ještě zvýší. Jurečka uvedl, že vláda připravila opatření cílící ke zranitelným skupinám, vyjmenoval automatickou valorizaci penzí, zvyšování životního a existenčního minima či kroky k podpoře rodin.

Témata:  Marian Jurečka inflace

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:22

Stop, řekl Jaromír Soukup. Takhle reagoval na urážky svého soka

Tohle není aprílový vtip. Jaromír Soukup opravdu přestoupil z organizace Clash do konkurenční Fight Night Challenge a znovu se postaví do boxerského ringu. Se soupeřem Michalem Vančurou už se potkal tváří v tvář. Zatím z toho byla jen slovní přestřelka. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy