Ovčáček dnes také informoval o tom, že prezident jmenoval profesorem Mariana Rybanského.

Onemocnění covid-19 odhalil u prezidenta ve čtvrtek 25. listopadu nejprve antigenní test, později byl potvrzen i testem PCR. Zeman byl kvůli nákaze převezen do Ústřední vojenské nemocnice, kde mu byly podány protilátky. Podle zdravotníků i podle Hradu neměl příznaky onemocnění.

Izolace podle platných předpisů trvá 14 dnů. Pokud má nemocný příznaky, je prodloužena a končí minimálně tři dny po jejich odeznění.

Odhalení nákazy přišlo v době, kdy chtěl Zeman jmenovat premiérem Petra Fialu (ODS) a následně měl v plánu setkávat se v Lánech i s navrženými členy jeho vlády. Aby se tak mohlo stát, nechala Kancelář prezidenta republiky na zámku v Lánech vybudovat u dveří do Zemanových soukromých pokojů speciální prostor, který od návštěvníků odděluje plexisklo. S kandidáty na ministry prezident mluví přes mikrofony. Stejné aranžmá podle Ovčáčka bude platit až do pátku. Dosud se takto Zeman setkal s 11 ministerskými uchazeči. S kandidátem na ministra zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) se dnes nepotkal, protože antigenní test u Nekuly odhalil nákazu koronavirem.

Ovčáček dnes také na webu Pražského hradu oznámil, že Zeman jmenoval profesorem Mariana Rybanského. Profesorem se na návrh Univerzity obrany stal pro obor geodézie a kartografie. Jmenovací dekret mu předá ministr obrany. Jmenování v listopadu podpořila i vláda.

Třiašedesátiletý Rybanský působí jako vedoucí skupiny geografie a meteorologie na Katedře vojenské geografie a meteorologie Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany. Je autorem skript i například celoarmádní učebnice o vojenské geografii a topografii.