Nejméně jasno je v případě ministerstva kultury, které patří ODS, ministra pro vědu za TOP 09 či pirátského ministra pro legislativu.

Občanští demokraté ve vládě vedle premiérského postu obsadí dalších pět křesel. Zájem o ministerstvo financí již vyjádřil první místopředseda a dlouholetý šéf poslanců strany Zbyněk Stanjura. Ministrem dopravy se pravděpodobně stane další člen nejužšího vedení ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka.

Do funkce ministerstva spravedlnosti se podle spekulací vrátí poslanec Pavel Blažek, který post zastával v letech 2012-2013 ve vládě Petra Nečase (ODS). Ministryní obrany by se měla stát poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová, která v posledním volebním období předsedala sněmovnímu výboru pro obranu. Nejméně jasno je z úřadů spadajících pod ODS v případě ministerstva kultury, mluví se o plzeňském primátorovi Martinu Baxovi.

Místo vicepremiéra a ministra vnitra připadne šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Někdejší kolínský starosta počítá i s tím, že se ujme vedení Ústředního krizového štábu, který funguje kvůli koronavirové epidemii. Ministrem školství se pravděpodobně stane Rakušanův předchůdce v čele Starostů Petr Gazdík.

Ministrem průmyslu a obchodu bude zřejmě místopředseda STAN Věslav Michalik. V souvislosti s ministrem pro evropské záležitosti se zmiňuje radní Olomouckého kraje a také český zástupce v Evropském výboru regionů Radim Sršeň.

Předseda lidovců Marian Jurečka, který ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) zastával post ministra zemědělství, se navzdory původnímu očekávání pravděpodobně ujme vedení ministerstva práce a sociálních věcí. Ministrem zemědělství by se podle spekulací mohl stát starosta Těšetic na Znojemsku Zdeněk Nekula, který byl za Jurečky ředitelem podřízeného Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Nabídku vést ministerstvo životního prostředí dostala senátorka Anna Hubáčková.

V případě Pirátů komplikují nominace výhrady straníků proti tomu, aby funkce členů vlády vykonávali poslanci. Tento týden se kvůli tomu vzdal nominace na ministra pro legislativu a šéfa Legislativní rady vlády předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Předseda strany Ivan Bartoš, který se pravděpodobně ujme řízení ministerstva pro místní rozvoj a digitalizaci, tak musí hledat jiného kandidáta. Šéfem diplomacie by se mohl stát Jan Lipavský, který stejně jako většina Pirátů letos poslanecký mandát neobhájil.

Funkce ministra zdravotnictví pravděpodobně připadne bývalému předsedovi poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimilu Válkovi. TOP 09 ještě náleží funkce ministra pro vědu, výzkum a inovace.