Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak zneužít účtenkovku? Ministerstvu došla trpělivost, začalo jednat

Účtenkovka
Účtenkovka
Foto: INCORP images

Ministerstvo financí (MF) podezírá dvě firmy ze zneužívání účtenkové loterie k elektronické evidenci tržeb (EET). Na obě firmy proto podalo ve čtvrtek trestní oznámení k Městskému státnímu zastupitelství v Praze. Společnosti podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) přihlašují velké množství účtenek, přitom podnikají v oborech, v nichž sotva mohou k vysokým počtům dokladů přijít.

Městské státní zastupitelství v Praze zatím neupřesnilo, jak s podáním od ministerstva naloží.

"V obou případech jde o velmi podezřelý předmět činnosti," řekla Alena Schillerová pro SeznamZprávy.cz. Na které konkrétní firmy či podnikatele trestní oznámení míří, nechtěla upřesnit.

Na podezřelé firmy upozornila finanční správa, která se předtím zaměřila na subjekty, které vystavují účtenky vykazující znaky fiktivních tržeb, zejména velké množství haléřových účtenek. Vytipovala 34 z nich, až na dva zmíněné se však podle Schillerové prokázalo, že jde o "naprosto relevantní obchodní modely", píše server.

Podezření, že účtenkovka není regulérní a že se při ní obcházejí pravidla, naznačila statistika ministerstva financí, napsal server již dříve. Uvedl, že loterii mohou zneužívat profesionální hráči, kteří posílají do slosování tisíce účtenek. MF proto od prosince změnilo pravidla, hráč nyní může zaregistrovat jen 500 účtenek měsíčně.

Ministerstvo si od loterie slibuje větší motivaci zákazníků k přebírání účtenek vydaných v EET, jehož efektivita by se tím měla zvýšit. Zájemci mohou registrovat účtenky prostřednictvím formuláře na www.uctenkovka.cz nebo pomocí mobilní aplikace Účtenkovka.

Témata:  Ministerstvo financí České republiky Účtenkovka

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

23. května 2024 11:38

Kadyrov nabídl Putinovi vyslání dalších bojovníků na Ukrajinu

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v noci na čtvrtek uvedl, že se v Kremlu setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a nabídl mu vyslání dalších svých bojovníků na Ukrajinu. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy