Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je nutné kvůli koronaviru zavírat školy? Centrum pro kontrolu nemocí vydalo stanovisko

Covid-19, ilustrační foto
Covid-19, ilustrační foto
Foto: pexels.com

Rozhodnutí uzavřít školy kvůli omezení šíření pandemie nemoci covid-19 by mělo být použito až jako poslední možnost. Negativní vliv na zdraví dětí, výchovný dopad na děti a rovněž ekonomický dopad na společnost pravděpodobně převažují nad přínosem preventivního zavření škol.

Uvádí to ve svém materiálu Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC). Na dokument upozornil Státní zdravotní ústav.

Zavírání škol může podle ECDC přispět ke snížení přenosu nového typu koronaviru, ale samo o sobě nestačí k tomu, aby zabránilo komunitnímu šíření covidu-19. Nutná jsou další opatření, jako je například omezení hromadného shromažďování. Pro zabránění šíření koronaviru ve školských zařízeních je zásadní zavést opatření, která omezí shlukování lidí a zvýší hygienu. Materiál zmiňuje mimo jiné větší rozestupy ve třídách, rozložené časy příchodu do školy, mytí rukou a používání dezinfekce, větrání nebo nošení roušek. Opatření ale podle centra mají být přizpůsobena konkrétním vzdělávacím zařízením a věku dětí.

"Existuje obecná shoda, že rozhodnutí zavřít školy, aby bylo možné kontrolovat pandemii covid-19, by mělo být použito jako poslední možnost. Negativní vliv na tělesné a duševní zdraví dětí a výchovný dopad na děti, stejně jako ekonomický dopad na společnost v širším smyslu, by převažoval pravděpodobně nad přínosy proaktivního zavírání škol," uvedlo ECDC.

ECDC píše, že podle dosud získaných dat jsou mladší děti méně náchylné k tomu nakazit se. Pokud už jsou nakažené, infekci přenáší méně často ve srovnání se staršími dětmi a dospělými. Mezi dětmi a mladistvými, kteří měli covid-19, bylo ve srovnání s ostatní populací méně případů s těžkým průběhem nemoci, méně úmrtí i těch, kteří museli kvůli tomu do nemocnice.

Návrat dětí do škol po letních prázdninách podle ECDC zřejmě nebyl spouštěčem nárůstu nových případů nákazy, který byl zaznamenán v mnoha zemích EU od letošního října. Podle centra totiž země ve stejném období také uvolnily jiná opatření proti šíření koronaviru. Výskyt nemoci covid-19 ve školských zařízeních tak zřejmě souvisel s mírou komunitního šíření nemoci ve společnosti. Z provedených epidemiologických šetření vyplývá, že přenos ve školách se v každé zemi podílel na menším počtu případů nemoci ze všech hlášených.

Dokument však nezohledňuje novou mutaci viru, která byla zaznamenána mimo jiné ve Velké Británii a která je více nakažlivá. Důkazy o jejím dopadu na školy zatím nejsou k dispozici.

Na podzim byly v Česku školy, s výjimkou mateřských, zavřené od poloviny října více než měsíc. Žáci 1. a 2. tříd základních škol se vrátili ve středu 18. listopadu, další ročníky pak 30. listopadu. Bez omezení docházely děti z prvního stupně a 9. třídy, další třídy druhého stupně se ve škole střídaly po týdnu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v listopadu po svém nástupu do funkce řekl, že kdyby byl ministrem dříve, k úplnému zavření škol by nepřistoupil.

Po Novém roce bude prezenční výuka opět omezená, do škol budou chodit jen 1. a 2. ročníky základních škol, ostatní budou mít povinnou distanční výuku. Fungovat budou rovněž mateřské a speciální školy.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) školství

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.