reklama

Jednotlivé kraje se sice v hodnotě reprodukčního čísla liší, ve všech je ale hodnota vyšší než 1,0. Jde o posun proti předchozím týdnům, kdy řada krajů významnější růstový trend nevykazovala. V tuto chvíli lze proto podle zdravotních statistiků hovořit o riziku plošného exponenciálního šíření.

Reprodukční číslo je jedním ze 150 parametrů, kterými ÚZIS hodnotí vývoj epidemie. Čím je číslo R vyšší, tím se onemocnění šíří rychleji. Pokud je číslo R menší než jedna, počet nakažených v populaci klesá. Před zavedením vládních opatření v březnu bylo číslo vyšší než dvě. Minulý týden číslo R činilo 1,35 a podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška šlo stále o kontrolované šíření nemoci, "lineární, nikoli exponenciální".

"Relevantní data o změně reprodukčního čísla můžeme mít s ohledem na délku celého průběhu nemoci až více než týden po zavedení nových opatření," doplnil analytik ÚZIS Ondřej Májek. Odhad R je také silně závislý na objemu prováděných testů.

Minulý týden začalo v Česku výrazně přibývat nakažených, testy od úterý do soboty denně prokazovaly nákazu u více než tisícovky lidí. Je to dáno i vyšším počtem testů. Zatímco ještě v srpnu počet testů za den pouze jednou překročil 10.000, minulý týden už laboratoře prováděly každý den více než 15.000 testů, v pátek rekordních 19.000. Od minulého čtvrtka také Česko znovu zavedlo kvůli zhoršené epidemické situaci povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé zemi.

ÚZIS číslo průběžně počítá pro orientační účely. Hodnota R je dána zejména infekčností onemocnění, četností osobních kontaktů nakaženého a dobou, po kterou nakažený může šířit onemocnění, než se dostane do karantény nebo je izolován. "I když je číslo R velmi oblíbeným ilustračním parametrem, považujeme jej vzhledem ke komplikovanosti výpočtu pouze za doplňkový ukazatel, který je navíc vždy významně ovlivněn lokálními ohnisky, objemem a strukturou testů a interpretovatelnost celorepublikové hodnoty je omezená," uvedl Dušek.