Některé země podle Rakušana už systém používají, některé ještě ne. "Jednotlivé státy do něj postupně vkládají svá data a nejsou snad žádné státy, jak jsem pochopil z neformální diskuse, které by odmítaly systém jako takový," uvedl ministr. Čtyři země podle něj musí odstranit právní bariéry v domácí legislativě, která se týká sdílení a ochrany dat.

Systém má zabránit registraci běženců ve více státech EU. Podle eurokomisařky pro vnitřní věci Ylvy Johanssonové nyní překryvy existují. Někteří uprchlíci se nahlásí v jedné zemi a poté v další. V Evropské unii je podle ní nyní zhruba 3,2 až 3,7 milionu ukrajinských běženců.

Ministři vnitra EU jednali o dopadech války na Ukrajině

Ukrajina infrastrukturně trpí, bude potřebovat například i obnovu policejních automobilů či techniky. Po dnešním neformálním jednání ministrů vnitra EU v Praze to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Se svými protějšky jednal také o boji proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Debatu o válce na Ukrajině ministři podle Rakušana dnes rozšířili i o moldavský pohled. Moldavská ministryně vnitra Ana Ravencová a eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová podepsaly dokument, podle kterého má v Kišiněvě vzniknout platforma Evropské unie, která sdruží bezpečnostní experty zemí EU pro boj s mezinárodním organizovaným zločinem. Rakušan dodal, že dnešního jednání se už on-line účastnili i čeští experti.

Dalšími tématy jednání ministrů byly podle Rakušana registrace zbraní, jejich kontrola, zamezení zneužívání uprchlíků z Ukrajiny různými podvodníky a jejich zneužívání na černém pracovním trhu. "To jsou všechno výzvy, kterým budeme čelit nejenom v rámci českého předsednictví, ale i v dalších měsících a možná i letech," řekl ministr.

Ministři jednali i o boji proti zneužívání dětí. "Komise už v květnu přišla se svým návrhem a úkolem českého předsednictví je tento návrh s ostatními členskými zeměmi posunout dál," řekl ministr. Johanssonová dodala, že návrh se soustředí na boj se zneužíváním na internetu. Internetové společnosti podle ní jen minulý rok nahlásily 85 milionů případů, za deset let tato trestná činnost v EU narostla o 6000 procent.

První ministerské setkání při českém předsednictví v Radě Evropské unie bude pokračovat v úterý jednáním ministrů spravedlnosti, kteří se budou mimo jiné zabývat sběrem a uchováváním důkazů pro účely trestního stíhání ruských zločinů na Ukrajině.

reklama