Loni stát rodičům malých dětí vyplatil přes 35,4 miliardy korun. Národní rozpočtová rada vlády (NERV) doporučuje kvůli zvládnutí vysokých schodků rozpočtu a zadlužení naopak rodičovskou zkrátit a příspěvek snížit.

"Pro rok 2023 je zvýšení rodičovské tématem, které chci s koaličními partnery otevřít. Předpokládám, že se budeme bavit i o novelizaci rozpočtu a přesunu peněz v kapitolách... Pokud bude rozpočtový prostor, tak já rozhodně toto budu navrhovat," uvedl Jurečka. Dodal, že rodičovská "několik let stagnuje" a ceny rostou.

Rodičovský příspěvek patří mezi dávky sociální podpory. Naposledy se zvedl od ledna 2020 v době tehdejší ekonomické konjunktury. Vzrostl o 80.000 korun na nynějších 300.000 korun. Měsíční částka může dosahovat u většiny rodičů až 70 procent základu příjmu. Odpovídat tedy může zhruba čistému výdělku. Čím vyšší měsíční dávka je, tím rychleji se suma vyčerpá. V roce 2019 rodiče malých dětí od státu dostali 24,5 miliardy, loni zhruba o deset miliard víc. NERV poukazuje na to, že Česko má nejdelší rodičovskou v Evropě. Navrhuje ke zvládnutí zadlužení státu s třistamiliardovými ročními schodky rozpočtu zkrácení pobírání příspěvku a jeho snížení. Při zkrácení o rok a odpovídajícím snížení by výdaje mohly ročně klesnout o pět až sedm miliard korun.

Navýšení rodičovské podporují vládní Piráti. Navrhovali ho už letos na jaře. Odmítavě se ke zvyšování výdajů staví ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) i někteří další vládní politici. "Za KDU-ČSL jsme připraveni hledat úspory ve státním rozpočtu a bavit se o parametrech opatření a snižovat výdaje, ale nemůže to být jediný krok. Musí to být provázáno s krokem druhým. Musíme se prostě bavit také o zvýšení příjmů," řekl šéf lidovců Jurečka.

Podle něj se debata o zvýšení rodičovské povede v prvním čtvrtletí příštího roku, a to i s ohledem na aktualizaci vládního programového prohlášení. Kabinet v něm uvádí, že zavedení valorizace rodičovské zváží. "V těchto věcech musíme mít jasno v prvním kvartálu," řekl Jurečka.