Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka prozradil, jak chce přilepšit důchodcům

Marian Jurečka
Marian Jurečka
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes oznámil nové opatření, které se týká seniorů, kteří i v důchodu pokračují v práci. Namísto mírného trvalého zvyšování penze by se jim měly nově začít odpouštět sociální odvody. Toto opatření, které bude součástí důchodové reformy, má shodu v rámci koalice.

Ministr Jurečka zdůraznil, že tato iniciativa bude motivovat lidi k práci i po dosažení důchodového věku. Podle něj každoroční přepočítávání penzí sociální správu zatěžuje a lidé by si mohli přilepšit o necelou stokorunu. Avšak s odpuštěním pojistného by jim mělo zůstat měsíčně několik stokorun až tisícikorun, v závislosti na výši jejich výdělku.

Dosavadní praxe umožňuje starobním penzistům po odpracování 360 dnů požádat sociální správu o zvýšení důchodu, avšak jejich důchod se zvyšuje jen o 0,4 procenta výpočtového základu. Ministerstvo práce již na podzim 2022 navrhovalo odpuštění sociálního pojištění pracujícím starobním důchodcům, ale koalice se na této otázce neshodla. Nyní se však toto opatření vrací v rámci celé důchodové reformy.

Zatím není zveřejněno, jak přesně bude nová novela s reformou penzí vypadat, ale předchozí plán počítal s tím, že zaměstnaní penzisté by neposlali státu 6,5 procenta ze svého výdělku na sociální zabezpečení. Podle ministerstva práce by to mohlo znamenat roční výpadek příjmů státu ve výši čtyř až 4,5 miliardy korun.

Toto nové opatření představuje zásadní podporu pro aktivní pracující seniory a může přinést pozitivní změny v oblasti pracovního trhu pro tuto rostoucí skupinu obyvatel.

Témata:  důchodci Marian Jurečka

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 9:50

O osudu unesených rukojmích rozhodne příměří, tvrdí Hamás

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy