Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka zatím nechce nouzový stav, byl by pro testování ve firmách

Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Podle předsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky aktuální koronavirová situace nevyžaduje nouzový stav, zatím stačí nástroje pandemického zákona. Řekl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News. Někdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD) očekává, že se během několika týdnů situace stane tak vážnou, že bude nouzový stav rozumným řešením.

V souvislosti s koronavirem byl nouzový stav poprvé vyhlášen 12. března 2020, podruhé před rokem 5. října. Nouzový stav byl několikrát prodloužen, skončil letos 11. dubna. Celkově byl vyhlášen na 254 dní. Opatření jsou nyní vydávána podle pandemického zákona, jehož účinnost vyprší na konci února příštího roku.

Jurečka, který je spojován s možným vedením ministerstva práce a sociálních věcí v budoucí vládě, by při současném vývoji koronavirové pandemie byl pro pravidelné testování nejen ve školách, ale i ve firmách. Postupně by se podle něj od toho mohlo upouštět v regionech, kde bude situace lepší.

Vláda v demisi podle ministra průmyslu, obchodu a dopravy Karla Havlíčka (ANO) o plošném zavedení testování ve firmách nyní neuvažuje. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že pro jeho zavedení by Česko muselo být ve velmi vážném stavu jako například v jarních měsících, kdy se rozbíhalo očkování, zatímco nyní je situace jiná a je naočkováno 70 procent dospělé populace. Místopředseda ODS Martin Kupka v pořadu zmínil, že řada firem své zaměstnance testuje a testování ve firmách je možné doporučit. Oba se shodli, že je třeba motivovat lidi k očkování.

Pro první tři pondělky v listopadu vláda schválila lokální testování ve školách v okresech s větším výskytem nákazy. Na základních a středních školách se pak 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování antigenními testy, rozhodla vláda v demisi v pátek.

Podle Jurečky je důležité motivovat lidi k očkování, například formou finančního bonusu nebo jednoho až dvou dnů dovolené navíc. Podle Špidly je otázkou, zda by například zdravotníci a lidé v sociálních službách neměli být očkováni proti covidu-19 povinně. Havlíček nevyloučil, že by povinné očkování v některých oborech jako ve zdravotnictví nebo sociálních službách pomohlo, podle něj je ale třeba vzít v úvahu, že by někteří lidé po tomto nařízení mohli z uvedených profesí odejít a poté by chyběl personál. "Osobně bych se klonil k tomu, nezavádět povinné očkování," prohlásil Havlíček.

Podobný postup jako v Rakousku, které podle tamního kancléře Alexandera Schallenberga čeká plošný lockdown pro lidi bez očkování, by mohl mít podle Jurečky v Česku velmi krátký život, protože by mohl být napaden u soudu. "Soud může s vysokou pravděpodobností takový postup vlády smést ze stolu," řekl.

Epidemiolog Rastislav Maďar v Otázkách Václava Moravce připomněl, že nouzový stav neznamená sám o sobě lockdown, jen vytváří předpoklady pro lepší vymáhání některých pravidel. Chápe však, že z politického hlediska je složité zvažovat nouzový stav jak pro končící kabinet ANO a ČSSD, tak budoucí vládu Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN.

Maďar by doporučoval před vánočními svátky umožnit všem zájemcům se zadarmo otestovat PCR testem. "Aby ti, co si to vyhodnotí tak, že by mohli mít rizikový kontakt, se mohli otestovat," uvedl. Tyto testy by se podle něj neměly hradit z veřejného zdravotního pojištění, ale uvolnit by se na ně měly peníze zvlášť.

Epidemie v ČR stále roste. V sobotu laboratoře odhalily 9161 případů, což je zhruba o 3400 více než o týden dříve. Zároveň je to třetí nejhorší víkendový výsledek od začátku epidemie v zemi. Od začátku vakcinace koncem loňského prosince bylo v Česku aplikováno 12,77 milionu dávek očkování. Mezi 10,7 milionu obyvateli ČR má ukončené očkování 6,2 milionu lidí.

Témata:  Marian Jurečka Vladimír Špidla koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

8:57

Izraelci posvětili příměří s Hamásem. Netanjahu má ale problém

Boje v Pásmu Gazy se zítra podle všeho zastaví. Izraelská vláda posvětila dohodu o příměří a propuštění rukojmích s palestinským militantním hnutím Hamás. V platnost má vstoupit v neděli. Dva ministři ale hlasovali proti, přičemž varovali premiéra Benjamina Netanjahua, že jejich strany mohou kabinet opustit. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy