reklama

Volba čtveřice členů televizní rady vyvolává spory. Podle kritiků jsou mezi finalisty lidé, kteří podle nich představují ohrožení nezávislosti tohoto veřejnoprávního média.

"Jsem přesvědčen, že nám to ukazuje, že jestli ve volbách tyto strany nebudou mít většinu, tak možná už žádné další volby nikdy nebudou," komentoval postup lidoveckých a pirátských poslanců šéf frakce SPD Radim Fiala. Předsedající Vojtěch Filip (KSČM) poznamenal, že obstrukce je součástí parlamentní práce a její strůjci za ni nesou odpovědnost před voliči. "Odpovědnost, ke které se hlásí KDU-ČSL a Piráti, je velká, ale to je jejich politický problém," uvedl.

Prakticky stejný postup zvolila část opozičních stran při volbě radních České televize už dvakrát. Bartošek uvedl, že dosavadní jednání mezi frakcemi o volbě kandidátů nevedla ke shodě.

Rada České televize je orgán, jejímž prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.

reklama