Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kalousek podporuje převzetí ČEZu za podmínky jednorázového výdaje 200 miliard

Miloš zeman v Poslanecké sněmovně
Miloš zeman v Poslanecké sněmovně
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V pořadu České televize Otázky Václava Moravce dnes bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vyjádřil svou podporu státnímu převzetí energetické společnosti ČEZ za podmínky jednorázového výdaje přibližně 200 miliard korun.

V debatě o budoucnosti energetické společnosti ČEZ se ekonomičtí odborníci vyjadřovali opačně. V době rozpočtové konsolidace by podle nich stát neměl provést převzetí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula zdůraznil, že hlavním zájmem by mělo být zajistit dostupnou cenu elektřiny pro spotřebitele.

Miroslav Kalousek však zdůraznil, že až stát získá plnou kontrolu nad ČEZem, bude mít možnost sledovat i jiné cíle než jen maximalizaci zisku. S ohledem na zajištění české energetické bezpečnosti by tedy podporoval takový krok.

V kuloárech se hovoří o nákladech kolem 200 miliard korun. Kalousek by považoval takový výdaj za přijatelný, protože by byl jednorázový. Nicméně zdůraznil nutnost zachovat právní čistotu, aby se stát vyhnul riziku dodatečných nákladů v arbitrážích.

Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Petr Zahradník a bývalý člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls naopak tvrdili, že ve současné situaci by vláda neměla takový krok podnikat kvůli očekávaným nákladům. Zahradník uvedl: "V čase fiskální konsolidace mi to přijde jako drahý špás." 

Témata:  ČEZ Miroslav Kalousek

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy