Americká společnost Westinghouse Electric Company se odvolala k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) proti rozhodnutí vybrat korejskou firmu KHNP jako hlavního dodavatele pro výstavbu nových jaderných reaktorů v Dukovanech. Westinghouse tvrdí, že KHNP nemá potřebné licence pro nabízenou technologii. Energetická společnost ČEZ reagovala s tím, že tendr obsahoval bezpečnostní výjimku a že v tomto případě není možné se k ÚOHS odvolat.
Spor mezi americkou společností Westinghouse a korejskou firmou KHNP trvá dlouhodobě a aktuálně se řeší i v arbitráži. Westinghouse tvrdí, že KHNP není oprávněna používat technologii reaktoru, kterou nabízela v Česku.
Mluvčí ČEZ Ladislav Kříž uvedl, že podle bezpečnostní výjimky nemohou neúspěšní uchazeči napadnout rozhodnutí tendru u antimonopolního úřadu. V červenci vláda rozhodla o výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech, přičemž vítězem tendru se stala korejská KHNP, která získala zakázku před francouzskou EDF. ČEZ v současnosti jedná o smlouvě, která by měla být podepsána do konce března příštího roku, přičemž první nový reaktor by měl být hotový v roce 2036. Westinghouse, který byl vyloučen z další fáze tendru, tvrdí, že jeho první nabídka nesplnila podmínky soutěže.
V tendru musel každý uchazeč prokázat, že má oprávnění převádět a sublicencovat jadernou technologii nabízenou společnosti ČEZ a místním dodavatelům. Reaktorové technologie APR1000 a APR1400 od společnosti KHNP však využívají licencovanou technologii systému Westinghouse 80 generace II. KHNP nevlastní původní technologii a nemá právo ji sublicencovat třetí straně bez souhlasu Westinghouse. Uvedla společnost ve zprávě poskytnuté redakci Globe24.cz.
Westinghouse předložila ČEZ nabídku na dodávku pokročilého reaktoru AP1000®, který je jediným provozovaným reaktorem generace III+ na světě. Tento reaktor disponuje plně pasivními bezpečnostními systémy, modulárním konstrukčním řešením a nejmenšími rozměry na MWe. Kromě nezákonného využívání americké technologie by nasazení reaktoru APR1000 namísto AP1000 vedlo k přesunu desítek tisíc pracovních míst z České republiky a USA do Koreje, včetně 15 000 míst v domovském státě Westinghouse, Pensylvánii.
Westinghouse bude pokračovat v obhajobě svých práv v oblasti duševního vlastnictví a v dodržování amerických zákonů o kontrole vývozu prostřednictvím mezinárodní arbitráže a soudních procesů v USA. Rozhodnutí v arbitráži se očekává nejdříve ve druhé polovině roku 2025.
KHNP v červenci vyjádřila svůj nesouhlas s tvrzením ohledně práv na technologii a zároveň potvrdila, že bude respektovat americké normy. Po vyhlášení výsledků tendru ČEZ oznámil, že od Korejské společnosti obdržel potvrzení o vlastnictví technologie a smluvní závazek na případné odškodnění.
Témata: Westinghouse, Dukovany, KHNP, ČEZ
Související
1. června 2018 16:36
24. května 2018 18:19
29. března 2017 11:19
27. prosince 2016 9:38