Fiala chce hlavě státu zároveň sdělit, že nový kabinet je připraven okamžitě převzít moc. Předání vlády podle něj nesmí trvat příliš dlouho vzhledem k aktuální nejen koronavirové krizi.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji.

Fiala dostal od stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v úterý všechny ministerské nominace, veřejně jména zatím nesdělil. Chce to udělat až poté, co s nimi seznámí prezidenta. Doufá v to, že schůzka se Zemanem přinese konkrétní harmonogram dalšího postupu směřujícího ke jmenování vlády.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dnes prezident také natáčel rozhovor s Novou, který televize odvysílá od 20:00.