Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kandidát na premiéra Fiala dorazil za Zemanem do nemocnice

Petr Fiala
Petr Fiala
Foto: Petr Čepela / INCORP images

Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala dorazil do Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) za prezidentem Milošem Zemanem. Měl by mu představit kandidáty na členy nového kabinetu, který koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) tvoří s Piráty a Starosty a nezávislými (STAN).

Fiala chce hlavě státu zároveň sdělit, že nový kabinet je připraven okamžitě převzít moc. Předání vlády podle něj nesmí trvat příliš dlouho vzhledem k aktuální nejen koronavirové krizi.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu ve složení, které Fiala navrhne. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby nová vláda vznikla co nejrychleji.

Fiala dostal od stran pravděpodobné budoucí vládní koalice v úterý všechny ministerské nominace, veřejně jména zatím nesdělil. Chce to udělat až poté, co s nimi seznámí prezidenta. Doufá v to, že schůzka se Zemanem přinese konkrétní harmonogram dalšího postupu směřujícího ke jmenování vlády.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Dnes prezident také natáčel rozhovor s Novou, který televize odvysílá od 20:00.

Témata:  Petr Fiala Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2026 20:06

Lucie Bílá se tajně vdala

Zpěvačka Lucie Bílá si k nadcházejícím šedesátým narozeninám nadělila ten nejkrásnější možný dárek. Fanouškům o víkendu vyrazila dech oznámením, že už téměř měsíc nosí příjmení Filipi. Svatbu se svým dlouholetým partnerem Radkem (42) se jí podařilo dokonale utajit až do sobotního večera, kdy na sociálních sítích změnila svůj status na „šťastně vdaná“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Macinka přichází na zasedání nové vlády

Hnutí Duha hrozí kvůli nařčení z terorismu právními kroky

Představitelé českých ekologických organizací čelí v posledních dnech bezprecedentním výrokům ze strany vládních činitelů. Zelený kruh, zastřešující asociace ekologických spolků, se ostře ohradil proti jednání vládního zmocněnce Filipa Turka a místopředsedy vlády Petra Macinky. Podle ekologů tito politici zneužívají své postavení k zastrašování a používají rétoriku, která do demokratického právního státu nepatří.