reklama

Podle dat vyhledávače Seznam.cz jde za poslední dekádu o absolutní rekord v počtu hledaných slov během několika hodin od uveřejnění informace. "Na českém internetu v minulosti rezonovaly s podobně výrazným nárůstem události jako skon prezidenta Václava Havla nebo sebevražda zpěvačky Ivety Bartošové," řekla ČTK mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová.

Za hodinu zadalo spojení "Karel Gott zemřel" 80.000 lidí. Zhruba stejný počet hledání Seznam zaznamenal před 14 dny u zprávy o oznámení o mistrově onemocnění, ale to bylo za celý den.

Na české stránce Google termín "Karel Gott" zaznamenal rekordní počet vyhledávání. V poledne počet vyhledávání spojených s Gottem stouplo o 200.000 a podle mluvčí českého Google Alžběty Houzarové zřejmě dále poroste. Nárůst zaznamenalo hledání i v dalších zemích, zejména na Slovensku, v Rakousku, Německu a Lucembursku, ale i Švýcarsku a Polsku.

Na stránkách zpěvákova Fan Clubu na Facebooku, který má 16.000 členů, se během dopoledne objevily desítky komentářů. Fanoušci vedle Gottových pěveckých kvalit vyzdvihují i jeho lidské vlastnosti, zejména skromnost a dobrosrdečnost. Objevilo se i několik kritických ohlasů, podle kterých vše dělal jen pro slávu a posmrtná adorace je nepřiměřená.

Před pražskou vilou zpěváka Karla Gotta, který zemřel v noci na dnešek, se objevily první kytice a zapálené svíčky od jeho fanoušků. Lidé, kteří se přišli poklonit zpěvákově památce k jeho domu na Bertramce, byli podle zpravodajky ČTK jeho smrtí viditelně zdrceni, jedna z Gottových fanynek i plakala. Na místě byla před polednem také zhruba dvacítka novinářů a několik přenosových vozů.

Kyticí růží položil před Gottův dům i zpěvák, herec a režisér Michal Lieberzeit, který se s Gottem setkal i profesně a o jeho smrti se prý dozvěděl od kolegy. Další lidé, kteří k vile dorazili, zmiňovali zejména to, že měli rádi Gottovy písničky.

Rozloučit se s Gottem přišel i pan Tomáš. Přítomným novinářům řekl, že cítil nutnost smutek a vzpomínky sdílet se všemi občany. Podle něj si Gott zaslouží úctu všech občanů a vzpomněl také na jeho píseň Srdce nehasnou, kterou zpěvák nazpíval se svou dcerou Charlottou.

reklama