Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy se mění čas v roce 2024?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

První letošní změna času je dávno za námi. V březnu se hodiny posunuly o jednu hodinu dopředu, což znamená, že noc byla o hodinu kratší. Druhá změna času, tedy přechod na zimní čas, nás čeká v noci 27. října.

Účelem zavedení letního času byla původně úspora elektrické energie, která by byla jinak potřeba pro večerní osvětlení, podle energetiků změna času ale velké úspory elektřiny nepřináší. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských zemích, aby se dohodly, který čas bude platit celoročně. Nepodařilo se to, a tak česká vláda předloni v září schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších letech.

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století. Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se země připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Podle průzkumu agentury STEM/MARK z podzimu 2018 se zrušením střídání času v Česku souhlasilo 70 procent dotázaných. Celkem 44 procent respondentů si přálo trvale letní čas a 24 procent zimní.

Témata:  změna času

Související

Aktuálně se děje

10:41

Felix Slováček musí zaklepat. Zmínil nové výsledky léčby dcery Aničky

Je to teď přesně rok, co Anička Slováčková potvrdila, že se opět potýká s rakovinou. Zatímco jí celé Česko drží palce, největší oporou jsou pochopitelně členové rodiny. Obavy o život milované dcery nijak neskrývá ani Felix Slováček. Hudebník naznačil, že už brzy bude jasno, jak na tom herečka a zpěvačka aktuálně je. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy