Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy skončí povinné nošení roušek? Nastal chaos, Hamáček vyvrací tvrzení Šmuclera

Lidé v rouškách, ilustrační foto
Lidé v rouškách, ilustrační foto
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Ústřední krizový štáb nepřijal rozhodnutí nebo doporučení k ukončení plošného nošení roušek. Na twitteru to uvedl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Reagoval na tvrzení člena štábu Romana Šmuclera, který na sociální síti dnes dopoledne uvedl, že povinnost skončí po 17. květnu s koncem nouzového stavu. Později Šmucler, kterého do štábu nominovala opoziční TOP 09, své tvrzení upravil.

"Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu," napsal Hamáček.

Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci @ZdravkoOnline a řídí se jeho mimořádným opatřenim. Nošení roušek nemá vazbu na trvání nouzového stavu. @smucler

— Jan Hamáček (@jhamacek) May 6, 2020

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na dotaz ČTK také napsal, že plošné nošení roušek není vázáno na nouzový stav. "Určitě i poté bude tato povinnost určitou dobu platit. V době rozvolňování opatření, kdy se lidé začínají více potkávat, mají roušky ještě větší význam. O tom, kdy bychom mohli roušky odložit a v jakých situacích, bude jednat epidemiologická skupina pana docenta (Rastislava) Maďara. Toto rozhodnutí není možné uspěchat," poznamenal ministr.

"Plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve ale je to zkrácení," uvedl nejprve na twitteru Šmucler. Také bez dalších podrobností poznamenal, že záchranné služby dostanou odměny. "Doplněk. Ústřední krizový štáb řešil konec plošného stavu, ale ukončení musí schválit někdo jiný. Věřím, že se to stane, ale osobně to už dál neovlivním a už vůbec nerozhodnu," poznamenal ale Šmucler dnes odpoledne poté, co Hamáček informaci dementoval.

Z ÚKŠ.Moje malá vítězství- plošné nošení roušek skončí s nouzovým stavem! Udělal bych to dříve ale je to zkrácení! ??Záchranky dostanou odměny!Díky @ZdravkoOnline ! ?Jinak- ekonomické dopady horší, než se čekalo.... Za lékař jsem řekl- chceme obnovit ekonomiku. pic.twitter.com/WOYJH6Qlww

— Roman Šmucler (@smucler) May 6, 2020

Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků platí od 19. března. Vláda se tehdy usnesla, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

Témata:  Jan Hamáček Roman Šmucler zdravotnické roušky koronavirus (coronavirus) COVID-19

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:21

Fanoušci biatlonu mohou jásat. Nové Město na Moravě bude centrem sportu do roku 2030

Fanoušci biatlonu v České republice mohou jásat. Nové Město na Moravě si zajistilo pořadatelství Světového poháru v biatlonu minimálně do roku 2030. Informaci potvrdila Mezinárodní biatlonová unie (IBU), která Vysočina Areně přidělila další čtyři ročníky prestižní soutěže, uvedla Česká televize.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.